|
II./3.3.: Computer tomográfia – CT
|
|
A számítógépes rétegvizsgálat (computer-tomográfia, CT) technikája eltérő az adott lokalizációnak és a feltett kérdésnek megfelelően. Amennyiben szükséges kontrasztanyag használata, úgy a gastrointestinalis tractus aborális szakaszának lumenét nem a kontrasztanyag leérésének kivárását szükségessé tevő per os módon, hanem rectalisan tölthetjük fel. Így kivitelezhető pl. fistulajárat telítése, ám ezt a járat ellenoldali (pl. húgyhólyag, vagy vagina irányából), illetve a szabad vagy vak végződése felőli szondázással, retrograd irányból is tölthetjük. A diverticulitis, abscessus okozta gyulladásos szöveti halmozás megítélését azonban a pozitív kontrasztanyaggal való lumenfeltöltés zavarhatja.
A colon descendens/sigma mesenteriuma zsírszövetének vonalas, akár 4-5 mm-es megvastagodása, halmozása jelezhet kezdődő/enyhe diverticulitist. A fali megvastagodásnak rendszerint a belső és a külső rétege halmoz, a középső nem. Súlyosabb esetben extraluminaris gáz- és folyadékgyülemek, a zsírszövet hypodenzitásának megszűnése, annak kontrasztanyag halmozása, fistulajáratok, valódi abscessusok láthatóak, valamint a bél lumenének szűkülete figyelhető meg. Fistulajáratok, tályogképződés keletkezhet akár intramuralisan is, jele a hypodens centrum, a perifériás halmozás és a gáztartalom. Indirekt jelzés a diverticulitis jelenlétére a mesocolon fokozott vascularisatiója, az erek pericolicus és mesenterialis tágulata.
|
|
A diverticulum perforációja lehet fedett. Ha nem tokolódik le, a gázbuborékok szabadon kijutnak, CT-vizsgálattal az utóbbiak kimutathatók paracolicusan, intraperitonealisan. Bizonyos fokú specificitást tulajdonítanak az ún. „nyílhegy” jelnek, ami a per rectum beadott és a megvastagodott redők között háromszög alakban meggyűlt kontrasztanyag helyi megjelenése.
Az elkülönítő kórisme (differenciáldiagnózis) esetenként nem egyszerű. Nehéz lehet a diverticulitis és szövődményeinek elkülönítése colon carcinomától, Crohn-betegségtől, egyéb gyulladástól, adnexitistől, endometriosistól], adott lokalizáció esetén akár appendicitistől. Ne feledjük, hogy az életkori prediszpozíció miatt a diverticulitis és a colon carcinoma fellépése egybeeshet.
A Hinchey-féle klasszifikáció (1978), illetve annak módosított változatai használatosak a diverticulitis perforációs szövődményei súlyosságának osztályozására. A stádium-beosztás elsősorban a sebészt van hivatva támogatni döntésében. A III. stádiumig általában elegendő a laparoscopiás peritonealis lavage, efölött a sebészi megoldás laparotomia, gyakorta stoma-képzéssel. Ebben a diagnosztikus folyamatban a radiológusra nagy felelősség hárul, de be kell vallani, hogy az egyes folyadékgyülemek mibenlétének megkülönböztetése kétségtelen biztonsággal nem lehetséges.
|
|
-
- Hinchey I. stádium – localizált (paracolicus) abscessus. Az eredeti beosztásban az I. stádium egységes. Később ezt a stádiumot a gyulladás lokalizáltságának megfelelően a. és b. szakaszra osztották. I.a. stádium: phlegmone, a lágyrészeket beszűrő gyulladásos folyamat). I.b. stádium: abscessus, amely lehet pericolicus vagy mesentericus, és a gyulladás előrehaladtával, annak körülhatárolódásával jön létre.
-
- Hinchey II. stádium – kismedencei abscessus.
-
- Hinchey III. stádium – purulens peritonitis (a sebész gennyet talál a peritonealis űrben).
-
- Hinchey IV. stádium – faeculens peritonitis, amikor a faeces kijut a perforációs nyíláson a peritonealis űrbe. Nagyon súlyos, gyakran halálos.
|
|
A pylephlebitis/pylethrombosis (phlebitis/thrombosis venae portae) viszonylag ritkább szövődménye a diverticulitisnek, de az utóbbi időben már megelőzi az appendicitis okozta portalis gyulladásos szövődményt. Minthogy ennek a sepsisbe torkolló, nagyon súlyos szövődménynek a kialakulása lappangó, tünetszegény is lehet, fontos a pylethrombosisra jellemző radiológiai eltérésekre ügyelni: a v. mesenterica superior beömlésénél, a v. portaeban ultrahanggal is látni lehet a lument kitöltő thrombust. Kontrasztanyag-dúsításos CT-vizsgálat (contrast enhanced computer tomography – CECT) jól mutatja nemcsak a vénák thrombosisát (bennük esetleg gázzal), hanem a baj eredetét, a diverticulitist is. A thrombus a portalis vénákban is követhető és a máj parenchymában számos pyogen abscessus fedezhető fel.
Újabban a mágneses rezonancia- (MR) vizsgálatot is igénybe veszik, elsősorban a thrombus korának kimutatására.
|
|