IV./4.3.: Kórlefolyás

történet

A nem kezelt fekély spontán gyógyulhat, de gyakori a fekély visszatérése egy-két éven belül. A kiújulás aránya 50-80%, nem mindig okoz tünetet. A H. pylori-fertőzés kezelése megváltoztatta a fekélybetegség természetes lefolyását. A H. pylori eradicatiója a gyógyult gyomorfekély kiújulását 67%-ról 6%-ra csökkentette. Ha a fekélybetegség okát nem sikerül felderíteni (nem H. pylori-, NSAID-pozitív fekélyek), a kiújulás aránya nagyobb. Idős betegekben a fekélygyógyulás lassabb, nagyobb a szövődmények aránya is, valamint a kórházban eltöltött idő is hosszabb a társbetegségek miatt. Gyomor- és nyombélfekély együttes fennállásakor is elhúzódó a gyógyulás, gyakoribbak a szövődmények. A fekély megjelenése szintén meghatározza a lefolyást, kimenetelt. Óriásfekélyek lassabban gyógyulnak. A dohányzás nemcsak a fekélygyógyulást késlelteti, hanem a kiújulást is segíti.

A kórkép legfontosabb szövődményei:

  • - a vérzés,

  • - a perforáció, valamint

  • - a szűkület kialakulása.

A fekélyszövődmények gyakoribbak idősebbekben és NSAID-szedőkben.

megjegyzés

A súlyos szövődmények NSAID-t nem szedőkben extrém ritkák (kevesebb, mint 1/1000 életév).

  • - A peptikus fekélybetegség leggyakoribb szövődménye a vérzés, az esetek 15-20%-ában jelenik meg. Húsz százalékban megelőző fekélytünet nélkül alakul ki. Kialakulását fokozza a fekélybetegséghez társuló koagulációs zavar, portalis hypertonia, idült veseelégtelenség, egyes gyógyszerek: NSAID, szteroidok, alkoholfogyasztás. A fekély vérzése a halálozás és a sebészeti beavatkozás leggyakoribb oka fekélybetegségben. A vérzés az esetek 70%-ában spontán szűnik.

  • - Szabad hasűri perforáció megelőző fekélyes kórelőzmény nélkül az esetek 2-10%-ában alakul ki. A hatékony savszekréció-gátlás nem csökkentette a fekélyperforatiók számát. Párhuzamos szteroid-, acetilszalicilsav-szedés, alkoholfogyasztás az átfúródás kialakulásának kockázatát fokozzák. Penetrációkor a perforáció nem a szabad hasüreg felé történik, hanem a szomszédos szervekbe (máj bal lebeny, pancreas, pericardium).

  • - Stenosis (szűkület) praepyloricus vagy nyombélfekélyek esetén alakulhat ki. Az idősebb korosztály jellegzetes szövődménye. Aktív szakban a pylorus, a bulbaris csatorna szűkületét az izomspasmus, az oedema és az izomhypertrophia, később a recidiváló fekélybetegség heges gyógyulása okozza.

Gyomorfekélynél gyomorcarcinoma szempontjából fokozott kockázatot jelentenek bizonyos etnikai csoportok (latinok, ázsiaiak), a pozitív családi kórelőzmény, a gyomoratrophiával társuló H. pylori-fertőzés, az 50 feletti életkor, a korábbi, vagy együttes nyombélfekély hiánya, valamint a 2-3 cm-es óriásfekélyek.

Utolsó módosítás: 2014. February 11., Tuesday, 12:18