|
IV./4.5.: Képalkotáson kívüli diagnosztika
|
|
A fájdalom megjelenése, kapcsolata az étkezéssel, valamint a kísérő tünetek fekélybetegség gyanúját vetik fel.
A gyomorfekélynek közvetett és közvetlen röntgenjelei vannak. A felső teljes gyomor-bélhuzami tükrözés (panendoszkópia) háttérbe szorította a radiológiai vizsgálatokat a peptikus fekély kórismézésében. Gyomorröntgen-vizsgálatgyomorürülési zavar gyanúja esetén indokolt. A natív hasi röntgenfelvételnek a szabad hasi levegő kimutatásban és más hasi katasztrófa (ileus) kizárásában van szerepe.
A felső panendoszkópia a fekélybetegség vizsgálatának alapvető eszköze (gold standardja). A fekély felismerése az elhelyezkedésétől, a vizsgálatot végző gyakorlottságától függ. A vizsgálat során az esetek 90%-át felismerik. A gyomor endoszkópos vizsgálata során a fekély körülírt nyálkahártya-hiányként jelenik meg. A fekélyszél makroszkópos vizsgálata a gyomorráktól való elkülönítésben nyújt segítséget, bár a pontos diagnózist a vizsgálat során vett biopsziák kórszövettani vizsgálata nyújtja, amelyek a H. pylori status meghatározását is segítik.
|
|
Általában egyetlen fekély kialakulása jellemző, a többszörös fekélymegjelenés gyógyszer kóroki szerepét valószínűsíti. Általában a nyálkahártya és a fekélyátmenet sima, a fekélyszélig futó redők csillag alakúak, szabályosak. Rosszindulatú folyamatra utal a durván szemcsés felszínű csomók megjelenése, a fekélyszélhez futó redők megszakadása, megvastagodása, vagy ha besüppedt gyűrű veszi körül a krátert. Többszörös szövettani mintavétel szükséges, még a makroszkóposan jóindulatúnak tűnő elváltozások esetén is.
Gyomorfekély esetén endoszkópos ellenőrzés szükséges a 4-6. héten, illetve a 3. hónap végén. Ha a kórszövettani vizsgálat során malignitás, vagy súlyos dysplasia igazolódik, vagy a gyomorfekély nem gyógyul a kezelés 3. hónapjának végére, akkor műtét indokolt. A H. pylori eradicatio eredményessége az ellenőrző endoszkópiához csatolt rapid ureáztesztettel, vagy hisztológiai vizsgálattal történik .
IV./4.6.: Differenciáldiagnózis
A gyomorfekély elkülönítő kórisméjében elsősorban a rosszindulatú folyamatokat (kifekélyesedett gyomorrák, lymphoma) kell kizárni. A kórképet a funcionális dyspepsia fekélyes altípusától, a duodenalis fekélytől, az erozív duodenopathiától kell elkülöníteni.
|
|
Utolsó módosítás: 2014. February 11., Tuesday, 12:20