I./4.2.: Tünettan

fontos

Az acut myocardialis infarctus heveny betegség, éppen ezért a tünetek az esetek döntő többségében (de nem minden esetben!) hirtelen kezdődnek. A betegek korábbi panaszai között csak az esetek mintegy felében szerepel stabil angina pectoris. Az infarctust közvetlenül megelőző, bevezető (prodromalis) tünet nem gyakori és nem jellegzetes, mellkasi dyscomfort, esetleg fáradtság érzés, levertség lehet. Típusos esetben a vezető tünet a hirtelen fellépő erős, nyomó jellegű, a sternum mögötti területre lokalizált mellkasi fájdalom. A fájdalom sokszor kisugárzik, típusos esetben a hátba, a bal (esetleg mindkét) karba, illetve a nyakba-állba. Inferior lokalizációjú acut myocardialis infarctus esetén gyakori a fájdalom epigastrialis megjelenése, mely lokalizáció sajnos sokszor tévútra terelheti a diagnózist, leginkább gastro-intestinalis betegség (reflux, ulcus betegség, gastro-enteritis, cholelithiasis) téves gyanúját keltve.

Az esetek nem elhanyagolható részében a fájdalom részben vagy teljes mértékben hiányozhat, elsősorban idős korban, illetve cukorbetegség esetén a diabetes szövődményeként kialakuló autonom neuropathia következtében. A fájdalmat kísérheti vegetatív tünet – gyengeség, sápadtság, verítékezés, émelygés, hányinger, hányás, esetleg halálfélelem. A fájdalom időben elvégzett sikeres reperfúziós kezelés, elsősorban primér percutan coronaria intervenció esetében a coronaria occlusio megszűntetésekor prompt megszűnik, még a műtőasztalon. Nagy kiterjedésű infarctus és következményes jelentős akut bal kamra functio csökkenés, vagy mechanikus szövődmények fellépte (pl. mitralis papillaris izom ruptura) esetén nehézlégzés – dyspnoe, orthopnoe jelentkezik.

megjegyzés

A legsúlyosabb esetben cardiogen shock állapota alakul ki, 100 Hgmm alatti systolés vérnyomás (vagy korábbi magas tensio legalább 30 Hgmm-es tünetes esése!), sápadtság, perifériás keringési zavar, hűvös végtagok, oliguria, tudatzavar tüneteivel. Fizikalis vizsgálat során tachycardia, a tüdők egy része vagy teljes egésze felett pangás észlelhető. A heveny myocardialis infarctushoz társuló szívelégtelenség mértékének fizikális vizsgálaton alapuló osztályozása a Killip stádiumbeosztás: I-es stádium: „száraz-meleg” (=nincs pangás, meleg a bőr) – II-es stádium: pangás a pulmo-k basisa felett – III-as stádium: pangás a teljes pulmo-k felett – IV-es stádium: „nedves-hűvös”: pangás és cardiogen shock.

Mechanikus szövődmény esetén a mitralis billentyűt tartó apparátus dysfunctoja/rupturája (1. fotó) során hangos holosystoles zörej jelenik meg a bal kamrai areában. Kamrai septum ruptura esetén a sternum mindkét oldalán hallható holosystoles zörej. Szabad kamrafal ruptura pericardialis tamponádot, shockot, majd a keringés összeomlását okozza (2. fotó). A pontos diagnózis echocardiographia segítségével állítható fel (3. fotó). Legsúlyosabb esetben az első (és rossz esetben az utolsó) tünet a hirtelen halál, amennyiben acut myocardialis infarctus okozta malignus ritmuszavar, legtöbbször kamrafibrillatio lép fel.

feladat

Tekintse meg a képet!

image
1. fotó: Papillaris izom ruptúra color Doppler echocardiographias képe
image
2. fotó: Bal kamrai aneurysma képe thrombussal és szabad kamrafal ruptúra
image
3. fotó: Szabad kamrafal ruptúra ultrahangos képe

Elsősorban inferior infarctus bradycardiát, vezetési zavart is okozhat, ennek megfelelő tünetekkel, legsúlyosabb esetben keringés összeomlással, enyhébb esetben szédülés, nagyfokú gyengeség, sápadtság, zavartság, fedett tudat formájában. Idős korban, illetve diabetes mellitus fennállása esetén a tünetek lehetnek eltérőek, elsősorban a mellkasi fájdalom hiányozhat. Kifejezetten az idős korra jellemző a mellkasi fájdalom hiánya melletti collapsus, gyengeség, éppen ezért ilyen tünetek észlelésekor nem elég a pulzus megszámlálása, hanem EKG-t kell készíteni.

Utolsó módosítás: 2013. September 20., Friday, 10:21