III./4. fejezet: A Humán Genom Program




összegzés

III./4. fejezet: A Humán Genom Program

A Humán Genom Program ezt a megfigyelést alátámasztotta. A világ legkülönbözőbb részein található genetikai laboratóriumok összehangolt munkájával valósult meg, 1990-ben indult, és 2000 júniusára fejtették meg a humán genom teljes, mintegy 3 milliárdnyi bázissorrendjét.

Ezen az internetes oldalon többet is megtudhatsz a Humán Genom Programról: https://web.ornl.gov/sci/techresources/Human_Genome/index.shtml

Ezen program segítségével kaptunk választ arra, hogy 2 ember között DNS szintű eltérés 0,2-0,4%-ban fordul elő, tehát minden ötszázadik-ezredik tér el. Ez sokkal kisebb eltérés, mint pl. két emberszabású majom közötti eltérés. Ily módon a kutatások a rasszizmus biológiai alapjait alapvetően megcáfolták, mondhatjuk úgy is, hogy nincs értelme az embereket rasszokba sorolni.

Az emberi genomikai vizsgálatokat végző kutatók azzal szembesülnek, hogy a „rassz” és „etnikum” alapján történő kategorizálás nem egyezik az egyén egyediségével és az emberi faj egységével. Konszenzus van a biológiában és a szociológiában, hogy függetlenül az öröklődéstől és külső bélyegektől az emberi csoportok egymáshoz genetikailag sokkal inkább hasonlítanak, mint különböznek. Napjainkban a kutatók az emberek közötti diverzitás leírására a „származás” kifejezést használják, amely arra tényre utal, hogy különbözőségeink őseink földrajzi tartózkodási helyén alakultak ki (1 ábra).

image
1. ábra
Zuletzt geändert: Monday, 4. February 2019, 10:34