XV./9. fejezet: Mesterséges intelligencia (MI) részvétele a mindennapi klinikai diagnosztikában

megjegyzes

Te is használhatsz MI-t határozathozatali döntéstámogatásra. Ha van egy érdekes diagnózis nélküli beteged regisztrálj a SimultConsult oldalon és start!

XV./9. fejezet: Mesterséges intelligencia (MI) részvétele a mindennapi klinikai diagnosztikában

A klinkai fenotypus egyre inkább a Human Phenotyps Ontológia (Human Phenotype Ontology) alapján kell megadnunk és egyre részletesebben ahhoz, hogy a genomikai adatok megfelelően értelmezésre kerüljenek. Ahhoz, hogy az összes számunkra releváns információt megismerjük, a szakirodalmat egy orvosnak heti 180 órában kellene olvasnia, ami lehetetlen. Ebből adódik, hogy szükség van a mesterséges intelligenciára, mely segíti az orvost abban, hogy a leirt klinikai tünetek és a beteg genotypus (gyakori és ritka variánsai kombinációja) asszociációját követően valószínűségi sorrendben diagnózisokat állítson fel egy adott beteg kapcsán. Egyes kórképekben nem csak a diagnosztikában, hanem a terápia kiválasztásában is segít a mesterséges intelligencia (pl. IBM Watson).

Az MI segít az újgenerációs szekvencia adatok értelmezésében, hiszen variánsok ezreivel kell dolgozni, addig, amíg az egyetlen patogén mutációt megtaláljuk. Specifikus algorithmusokat fejlesztettek informatikai cégek a rendelkezésre álló nagy genetikai adatbázisok mintázata alapján, melyek segítenek interpretálni a genetikai variációk hatását az egyes sejtbiológiai folyamatokban, mint pl. metabolizmus, DNS repair és sejtnövekedés.

Az MI segít a génszerkesztésben, hiszen először a target szekvenciát azonosítani kell és prediktálni kell a szerkesztés hatására kialakuló változásokat (8. Ábra). Az MI segítségével lényegesen lecsökkent a target szekvencia azonosításának időtartama.

image
8. ábra: A MI alkalmazása a génszerkesztésben

Az MI segít a klinikai feldolgozásban: gyakran hiányoznak egyes klinikai adatok, amikor a beteg diagnosztikáján dolgozunk. Ez a gépi tanulás klinikai workflow-ba való integrálásával javítható. Az Intel erre fejlesztette ki az Analytics Toolkit nevú software-t, ami a gépi tanulásmódszerét integrálja a klinikai feldolgozás folyamatába. Ezt a módszert az emlőrákok kezelésének tervezésében próbálták eddig ki (9. Ábra)

image
9. ábra: Az Analytics Toolkit alkalmazása emlőrákban
összegzés

A workflow modellhez a következőkre van szükség:

  1. 1. Centralizált genomikai adatbázis, mely kapcsolódik a klinikai adatokkal (eHRs)

  2. 2. Klinikai döntéshozatalt támogató adatok (Clinial Decision Support - (CDS)) eszközök legyenek elérhetőek. Ilyenek pl. részletes családi anamnézis, a korábbi szűrések és egyéb egészségügyi események adatai.

Pharmacogenomikai tesztek értékelése elképzelhetetlen a MI nélkül, hiszen ahhoz hogy egy-Egy gyógyszer metabolizmusában részt vevő számos enzim génjében jelenlevő variánsok komplex hatását és az arra ható környezeti tényezőket (étkezési szokások, gyógyszer interakciók) értékelni tudjuk nagyon bonyolult algorythmusokra van szükségünk.

Last modified: Thursday, 22 November 2018, 2:14 PM