Tanulási útmutató

 

Tanulási útmutató

Az ortopédiai e-tankönyve (kiegészítő tananyag)

Bevezetés

Lecturis salutem.

bevezetés

Kiadványunk olvasója az Ortopédiai e-tankönyvét „tartja kezében”. Kifejezett örömünkre szolgál, hogy a Semmelweis Egyetem IV. évfolyamán a digitális technika kihasználásával elérhetővé vált a tanteremben oktatott és nyomtatott tananyag vizuális kiegészítése. Az e-tananyagot elsősorban az ortopédiát órarendjükbe felvett IV-V. évfolyamos orvostanhallgatóknak szánjuk, de hasznos lehet szakorvosjelölteknek is, akik képi és videó anyag segítségével részletesebben kívánják áttekinteni az ortopédiai elváltozásokat.

image
felirat: 1.ábra: Ortopédiai e-tanulás; a veleszületett csípőficam radiológiai jeleinek bemutatása

Az e-tankönyv célja

cél

Az ortopédia e-tankönyvét a tantermi előadások, a klinikai gyakorlatok és a nyomtatott tankönyv kiegészítő tananyagának hoztuk létre. A kiadvány célja az elméleti tananyag színesebbé, könnyebben érthetővé tétele, a szövegesen gyakran nehezen magyarázható ortopédiai elváltozások vázlatos, de látványos bemutatása képek és videó felvételek segítségével. Az egyes fejezetek feladata a tananyag részletes feldolgozása helyett a kiemelt részek tanulásának meggyorsítása és megkönnyítése, valamint az, hogy a hallgató biztosabb tudást szerezhessen az ortopédia azon területeiről, amelyek az általános orvoslás mindennapjaiban bármikor felszínre kerülhetnek.

Tanulási időszükséglet

fontos

A tanulási időszükséglet meghatározása nem egyszerű feladat. A fő tanulási egységeken belüli alfejezetek 2-4 oldal terjedelemben egy-egy ortopédiai betegséget tárgyalnak, amelyek részletes áttanulmányozására 30-40 perc elegendőnek tűnik. A betegség pontos megtanulásához azonban nélkülözhetetlen a nyomtatott tankönyv átolvasása. A fentiek miatt javasoljuk, hogy a hallgató a tanteremben és a gyakorlatokon szerzett ismereteit pontosítsa a tankönyv elolvasásával, majd az e-tankönyv használatával könnyítse és gyorsítsa a memorizálás fáradságos folyamatát.

A tananyag felépítése

A kiegészítő tananyag tagolása igen egyszerű. Az első általános ortopédia fejezetet követően a fejezetek az ortopédia jól körülhatárolt részterületeit mutatják be. A tanulási egységek, vagy az egyes testtájak ortopédiai elváltozásainak-, vagy a logikailag egybe tartozó ortopédiai kórképek (pl. neuromuscularis betegségek) bemutatásából épülnek fel. A fejezetek feldolgozása önellenőrző feladatok megoldásával zárható le.

összegzés
  • I. Általános ortopédiai betegvizsgálat

  • II. Metabolikus csontbetegségek

  • III. A gerinc elváltozásai

  • IV. A vállöv betegségei

  • V. A csukló és a kéz betegségei

  • VI. Felnőttkori csípőízületi betegségek

  • VII. A térdízület betegségei

  • VII. A láb felnőttkori elváltozásai

  • IX. A csontrendszer fejlődési rendellenességei

  • X. Neuromuscularis betegségek

  • XI. Gyermekortopédia

  • XII. A tartó és mozgató szervrendszer daganatai

Feldolgozáshoz szükséges irodalom

irodalom

Kötelező irodalom: Szendrői Miklós Ortopédia; Semmelweis Kiadó, Budapest, 2005.

image
felirat: 2. ábra: Szendrői Miklós: Ortopédia

A félév értékelése

értékelés

A tantárgyi érdemjegy az e-tananyag alapján kialakított feleletválasztós teszt és szóbeli vizsga letételével szerezhető meg.

Last modified: Friday, 7 October 2011, 9:58 PM