cél

IV./3. Fejezet: Befagyott váll

Ebben a fejezetben bemutatjuk a befagyott váll kialakulásának okát, diagnosztikáját és kezelését. A fejezet átttanulmányozása után képes lesz a probléma felismerésére és a megfelelő kezelési eljárás megválasztására.

IV./3.1. Definíció

Ismeretlen eredetű betegség, melynek során gyakan ismert kiváltó ok nélkül fokozatosan fájdalmasan beszűkül a vállízület mozgása. A betegség hátterében az ízületi belhártya és a tok gyulladásos elváltozását sejtik. Súlyos esetben a vállízület mozgásai súlyosan beszűkültek, fájdalmasak, a felkar gyakorlatilag alkalmatlanná válik a mindennapi használatra.

IV./3.2. Előfordulás

A betegség rendszerint 40-70 éves kor között fordul elő, nőket kissé gyakrabban érint. Esetenként kétoldali megjelenéssel is találkozhatunk.

IV./3.3. Etiológia

megjegyzés

Az esetek legnagyobb részében ismeretlen eredetű a betegség, azonban gyakrabban jelenik meg cukorbetegek, elsősorban insulinnal kezelt diabetesesek körében, hperthyreosisban is nagyobb valószínűséggel jelentkezik. Secunder formája gyakran tapasztalható minden olyan esetben, amikor műtét, vagy trauma következtében átmenetileg korlátozottá válik a vállízület mozgatása, vagy rögzítik az ízületet.

IV./3.4. Klinikai megjelenés

A betegség három fázisban zajlik. Az első a befagyás szakasza, amikor a vállízület mozgásai fokozatosan beszűkülnek, miközben jelentős fájdalom kíséri a funkció romlását. A második fázisban, a fagyás szakaszában már igen rosszak a vállmozgások, a rotáció rendszerint teljesen eltűnik az ízületből, általában 45-125 fokos abductió és hasonló mértékú flexió marad. A fájdalom ebben a fázisban fokozatosan csökken. Végül a kiolvadás szakasza során a mozgások fokozatosan javulnak, fájdalom erre a fázisra már nem jellemző. A betegség körülbelül 1.5-2.5 év alatt zajlik, a lefoláysa után az esetek 10-20 %-ban jelentős mozgásbeszűkülés, feszülés, esetenkén fájdalom marad vissza. (1. ábra)

image image
felirat: 1. ábra: A jobb oldalon súlyosan beszűkült abductio (a) és kirotáció (b) befagyott vállas betegnél.

IV./3.5. Vizsgálatok

Fizikális vizsgálattal a beszűkült mozgásokat lehet észlelni, a betegség szakaszától függően fájdalommal kísérve, vagy anélkül. A diagnózishoz hozzátartozik a netatív röntgen kép. (2. ábra)

image
2. ábra: Életkornak megfelelő, negatív AP röntgen kép.

IV./3.6. Diagnózis

értékelés

A fizikális tünetek, a kórtörténet és a röntgen vizsgálat alapján állítható fel.

IV./3.6.1. Differenciál diagnózis

Impingement szindróma, rotátor köpeny szakadás, tendinitis calcificans, befagyott váll, nyaki porckorongsérv.

IV./3.7. Kezelés

  • - Gyógytorna és fizikoterápia

  • - Fájdalomcsillapítók és NSAID

  • - Szteroid kezelés: Orális és intraarticularis

  • - Intraarticularis injectióval tok distensiós kezelés

  • - Bemozgatás altatásban: ma már kevésbé, csak válaszott esetekben használatos eljárás

  • - Műtét: Elsősorban arthroscopos módszerrel a vastag ízületi tok behasítása. Utána szigorú gyógytorna javasolt.

Irodalom

irodalom

Kötelező irodalom:

- Szendrői Miklós: Ortopédia 25. fejezet

Ajánlott irodalom:

- http://www.shoulderdoc.co.uk/article.asp?section=893

Utolsó módosítás: 2019. September 27., Friday, 11:03