|
IV./4. Fejezet: Glenohumeralis arthrosis
A fejezet elsajátításával az olvasó ismereteket szerezhet a glenohumeralis arthrosis kialakulásáról, klinikumáról és kezeléséről.
IV./4.1. Definíció
A glenohumeralis ízületet alkotó fossa glenoidalis és a humerus fej ízfelszínének kopásos elváltozását nevezzük glenhumeralis arthrosisnak, vagy omarthrosisnak. Az arthrosis előrehaladtával fokozatosan elvékonyodik a porc, majd a subchondralis csont átépül, scleroticussá válik, az ízesülő felszínek elveszítik congruentiájukat, az ízüketi tok megvastagodik, hegesedik, osteophyták alakulnak ki.
IV./4.2. Előfordulás
A vállízület primer arthrosisa gyakoriság szempontjából a csípő és térdízület után a harmadik helyen áll. Elsődleges kopás elsősorban 60 év felett jelentkezik, nőkben kissé gyakrabban.
IV./4.3. Etiológia
A glenohumeralis arthrosis pimer eseteiben okot nem tudunk kimutatni a betegség hátterében. Másodlagosan is kialakulhat vállízületi kopás: gyakran korábbi sérüléshez (humerus proximális vég törés), gyulladásos betegséghez (rheumatoid arthritis), instabilitáshoz (korábbi vállficam), rotátor köpeny sérüléshez (rotátor köpeny arthropathia) vagy akár humerus fej necrosishoz kapcsolódva jön létre.
IV./4.4. Klinikai megjelenés
|
|
A betegek rendszerint egyre súlyosbodó vállfájdalomról, fokozatosan beszűkülő ízületi mozgásokról panaszkodnak. Jellemző a reggel tapasztalt ízületi merevség, mely mozgatásra némileg oldódik, azonban terhelésre a fájdalmak fokozódnak. Ugyancsak gyakori éjszakai fájdalom jelenléte. Előrehaladott esetben a betegek fájdalmas crepitatióról panaszkodnak. (1. ábra)
1. ábra
|
felirat: 1. ábra: Bal oldali vállízületi arthrosisban a flexió és a kirotáció beszűkült. ]]
IV./4.5. Vizsgálatok
A klinikai vizsgálatok során beszűkült mozgástartományt találtunk, nem ritkán ízületi duzzanattal. A mozgástartomány végpontjai fájdalmasak. Gyakori az esetenként szintén fájdalmas, gyakran hallható crepitatio. Radiológiai vizsgálattal látható a beszűkült ízrés, a glenoid szélén, és rendszerint a humerus fej alsó felszínén levő osteophyták. (2., 3. és 4. ábra) Ultrahang és MR vizsgálat a megvastagodott tokot, az elvékonyodott porcfelszíneket mutatja.
2. ábra: Bal oldali primer vállízületi arthrosis képe. Az ízületi rés eltűnt, a humerus fejen lelógó osteophyta látható, subchondralisan degeneratív cysta. A glenoid alsó peremén szintén csontos felrakódás figyelhető meg.
|
3. ábra: Kétoldali humerusfej necrosis, valamint következményes secunder arthrosis képe. A fej ellapult, beroppant, scleroticussá vált, felszíne incongruenssé vált. A peremszéleken osteophyták.
|
4. ábra: Proximalis humerus törés utáni desorganisalt állapot. Incongruens felszínek, melyek talaján secunder arthrosis alakul ki.
|
IV./4.6. Diagnózis
|
|
A fizikális tünetek, a kórtörténet és a röntgen vizsgálat alapján állítható fel.
IV./4.6.1. Differenciál diagnózis
Impingement szindróma, tendinitis calcificans, befagyott váll, nyaki porckorongsérv.
IV./4.7. Kezelés
-
- Gyógytorna és fizikoterápia: A betegség kezdeti stádiumában jó fájdalomcsillapító hatású lehet, emellett késlelteti a súlyos mozgásbeszűkülés kialakulását is.
-
- Fájdalomcsillapítók és NSAID
-
- Viscosupplementációs készítmények: A különböző hyaluronsav származékok intraarticularis injectiók formájában csökkenthetik az arthrosis kezdeti stadiumában a panaszokat.
-
- Műtét: Enyhébb esetekben szóba jön arthroscopos debridement, melynek során a gyulladt ízületi belhártya részleges kimetszése, a leválló, instabil porcrészletek eltávolítása, az ízületi folyadékból a gyulladásos termékek kimosása jótékony hatású. Előrehaladott esetekben vállprotézis beültetés javasolt, melynek során az arthrosis súlyosságától függően vagy kizárólag a humeralis felszínt, vagy mind a humeralis, mind a glenoidális felszínt pótoljuk.
Irodalom
|
|
Kötelező irodalom:
- Szendrői Miklós: Ortopédia 25.4. fejezet
Ajánlott irodalom:
|
|