VIII./3. Fejezet: A II-IV-es lábujjak deformitásai

VIII./3. Fejezet: A II-IV-es lábujjak deformitásai

Bevezetés

bevezetés

A láb kereszt- és hosszboltozatának süllyedése a láb izmainak fokozatos egyensúly eloszlási zavarához vezet. Ennek megfelelően alakulhatnak ki a lábujjak deformitásai is, amelyek rendszerint cipőviselési nehézséget okoznak, ugyanakkor esztétikai panaszt is jelenthetnek a beteg számára.

VIII/3.1. Rugalmas kalapácsujj

A PIP ízület flexióba, az MTP ízület extensioba kerül. Amennyiben a kóros helyzet aktívan és passzívan egyaránt korrigálható, de a kalapácsujj deformitás visszatér, úgy rugalmas kalapácsujjról beszélünk.

image
1.ábra: A II-es ujj közepes súlyosságú kalapács deformitása, enyhe bőrpírral a PIP ízület felett.
image
2.ábra: Az 1. ábrán látható kalapácsujj a kóros helyzetből kimozdítható.

VIII/3.2. Rigid kalapácsujj

A PIP és/vagy a DIP ízület flexiós kontraktúrája a II-IV ujjakon. Ezek a deformitások sem aktivan, sem passzívan nem korrigálhatók. A cipő nyomása miatt fájdalmas bőrkeményedések keletkeznek. Az elváltozás gyakran jár együtt hallux valgus deformitással.

image
3.ábra: Kalapácsujjak, bőrkeményedés a II-es ujjon.
image
4.ábra: Hallux valgus kalapácsujjal. Bőrkeményedés a PIP ízületekben.

VIII/3.3. Kereszteződő V-ös ujj

A láb V-ös ujja különböző okok miatt kerülhet keresztezett helyzetbe a többi lábujj felett. Az V-ös metatarsus jellemzően rövidebb, a MTP ízület tokja medialisan szűkebb, az extensor ín is rövidült. A lábbeli az ujjat kidörzsöli, bőrkeményedés gyakran látható.

image
5.ábra: Egyoldali keresztezett V-ös ujj a jobb oldalon.
Last modified: Monday, 30 September 2019, 2:05 PM