VIII./9. Fejezet: Arthrotikus elváltozások a boka és láb ízületeiben

bevezetés

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

VIII./9. Fejezet: Arthrotikus elváltozások a boka és láb ízületeiben

VIII./9.1. Tibiotalaris ízület arthrózisa

A bokaízületet érintő degenerativ elváltozások jellemzően traumas sérülés eredményeként alakulnak ki. Ízületbe hatoló törések, vagy ismétlődő ficamok a porcfelszín sérülésével járnak, így arthrosishoz vezethtenek. Gyulladásos megbetegedések, mint pl. rheumatoid arthritis is fokozatosan rombolják a porcfelszínt, a posttraumáshoz hasonló állapotot eredményezve. Ugyanakkor kialakulhat az artrózis ismeretlen okok miatt, illetve testtartás eltérései miatt is.

image
1a. ábra: Bokaízületi artrózis. Klinikai képen jelzetten duzzadt jobb boka regio.
image
1b. ábra: Röntgen felvételen az ízületi rés szűkülete, a szomszédos csontok sclerosisa, valamint peremszéli osteophyta képződés látható.
image
1c. ábra: Az ízületi mozgások, első sorban az extension jelentősen beszűkültek.
image
1d. ábra: Érdemi flexiobeli elmaradás nincs.
image
2. ábra: Súlyos posstraumás arthrózis. ]]

VIII./9.2. Subtalaris és Chopart arthrózis

Subtalaris és Chopart arthrózis jellemzően sarokcsont-törés valamint subtalaris ficam következményeként alaklul ki. Az elváltozás érinthet egy ízületet, vagy érintheti az egész lábtő régióját. A tarsalis mozgásokat a folyamat részlegesen vagy teljesen beszűkíti.

image
3. ábra: Talonavicularis arthrózis Röntgenképe, osteophyta képződéssel, és szabadtesttel Az ízületi rés beszűkült.
image
4. ábra: Subtalaris és talonavicularis arthrózis Röntgenképe.

VIII./9.2.3. Metatarsophalangealis ízületek arthrózisa

Ízületi mozgásbeszűkülést okozó arthrózisos elváltozások gyakran érintik a metatarsophalangealis ízületeket, első sorban az I. MTP ízületet. A II-IV-es ujjak ezen ízületeit gyakrabban destruálja osteochondritis (Köhler-Freiberg). Rigid hallux mozgásbeszűkülését is jellemzően arthrózis okozza, mintahogy rheumatoid arthritis is okozhat MTP arthrózist, a láb minden MTP ízületét megbetegítve.

image
5a. ábra: Tömeges I-es MTP ízület klinikai képe. Gyulladt, hyperkeratotikus bőr látható az előboltosuló gallér-osteophyták felett, a metatarsus fejecsnek megfelelően.
image
5b. ábra: Röntgen felvétel az I-es MTP ízület előrehaladott arthrózisát igazolja, osteophytákkal, beszűkült ízréssel.
image
6. ábra: Metatarso-sesamoid ízület arthrózisa. Az arthrózis az ízületet nem izoláltan érinti, hanem statikus-lábdeformitások részjelenségeként jelentkezik, súlyos hallux valgussal vagy rigidussal. A sesamcsont vékony porcrétege könnyen kopik, ekkor terheléskor fájdalom jelentkezik. Súlyos fájdalom esetén a tehermentesítés vagy az öregujj extensioja javasolható.
Utolsó módosítás: 2019. September 30., Monday, 14:23