XI./6.3. fejezet: Talus verticalis

XI./6.3.1. Definíció

fontos

A láb veleszületett valgus deformitása (veleszületett lúdtalp deformitás).

XI./6.3.2. Etiológia

Az esetek felében önálló fejlődési rendellenesség, másik felében komplex fejlődési rendellenesség része (arthrogryposis), vagy szekunder deformitás (spasticus, myelodysplasiás forma).

XI./6.3.3. Klinikai megjelenés

A talp felszíne konvex, a talusfej a talp medialis élén tapintható. Az előláb abductióban, pronatióban és dorsalflektált helyzetben, a sarok equinus és valgus helyzetben áll.

image
1. ábra: Bal oldali talus verticalis klinikai megjelenése

XI./6.3.4. Vizsgálatok

Röntgen:

Kétirányú röntgenfelvétel. A talus vertikális, medial felé diszlokált helyzetben, az os naviculare a talus fején dorsolateralis irányban subluxált vagy luxált helyzetben áll.

image
2. ábra: Bal oldali talus verticalis radiológiai megjelenése

XI./6.3.5. Differenciáldiagnózis

értékelés

Ferde talus, flexibilis lúdtalp (ezen esetekben az oldalirányú röntgenfelvételen a láb plantarflektált helyzetében az os naviculare reponálódik a talusfejre, a talus verticalissal ellentétben).

XI./6.3.6. Kezelés

Konzervatív kezelés: korai tornakezelés és redressziós gipszelés (a talo-navicularis ízület reponált helyzetében, combtőig érő gipsszel).

Műtéti kezelés: szinte minden esetben szükséges, szekunder formáknál már a primer kezelés is gyakran műtéti. Fél éves kor felett hátsó-lateralis felszabadítás és a talonavicularis ízület reponált helyzetének tűződrótos rögzítése 6 hét gipszben.

XI./6.3.7. Irodalom

irodalom

Kötelező irodalom

  • Szendrői Miklós: Ortopédia 30.2.5. fejezet

Last modified: Tuesday, 1 October 2019, 9:48 AM