XII./8.2. Fejezet: Csontcysták

cél
A következőkben az aneurysmás és juvenilis csontcysta különböző klinikai megjelenési formáit mutatjuk be. A fejezet áttanulmányozásával elsajátítható a betegség kategorizálása, megismerhetők az alapvető megjelenési formái, valamint a kezelési séma.

XII./8.2.1. Definíció, előfordulás

Mindkét elváltozás fiatal életkorban (5-25 év) jelentkezik és a hosszú csöves csontokban okoz osteolysist. A juvenilis csontcysta rendszerint a csontok meta-physiséből indul ki, majd mérete a csont hosszának növekedésével együtt változik. Bennéke rendszerint szalmasárga folyadék, panaszokat rendszerint nem okoz.

Az aneurysmás csontcystát vér tölti ki, az elváltozás gyakran okoz fájdalmat, duzzanatot az érintett végtagon. Az esetek negydében másik primer csonttumorral eyütt jelentkezik (Óriássejtes csonttumor, osteoblastoma, chondroblastoma, osteosarcoma). Mindkét elváltozás benignus, azonban az aneurysmás cysta lokálisan agresszív növekedést mutathat, mely miatt gyakrabban szükséges műtétet végezni.

XII./8.2.2. Klinikai megjelenés

fontos

A juvenilis csontcysta rendszerint panaszokat nem okoz, sokszor a meggyengült korticalis patológiás törése az első jel, mely jelenlétére felhívja figyelmünket. Röntgen felvételeken tisztán lyticus laesio látható éles szegéllyel, elvékonyodott kortikálissal, a csont kissé „felfújt”.

Aneurysmás csontcysta esetében a végtag fájdalma mellett röntgen képeken a laesio széle elmosódottabbak, a csontot jobban felfújva a corticalis tojáshéj vékonyságú is lehet.

image
1. ábra: Cystosus képlet a fibula distalis végében.
image
2. ábra: Cystosus képlet a fibula distalis végében. Megfigyelhető, hogy a csont kortikálisa elvékonyodott, de megtartott.

XII./8.2.3. Kezelés

értékelés

Juvenilis csontcysták esetében 90 %-ban a patológiás törés az első tünet. Ilyen esetben konzervatív kezelés ( gipszrögzítés) hatására átépül a törés és sok esetben a laesio csontos átépülése is megtörténik. Még be nem következett törés esetén szóba jöhet kristályos szerkezetű szeroid befecskendezése, mely sclerotizációt indukál. Fenyegető törésveszél esetén javasolt a cysta alapos kikaparása, spongiosaplastica ( csontforgáccsal kitöltés). Amennyiben nincs törésveszély, sürgős beavatkozás nem szükséges, observatio, kontroll röntgenfelvételek készítése javasolt.

Aneurysmás csontcysta esetében a sclerotizáció nem kivitelezhető, javasolt az elváltozás kikaparása, spongiosaplastica. Fontos tudni, hogy a cysta megnyitása után jelentős vérzés léphet fel, mely megszűnik a cystafal kikaprása után.

image
3. ábra: Műtét utáni állapot. A cystát alaposan kikapartuk, majd csontőrleménnyel töltöttük ki.

Irodalom

irodalom

Kötelező irodalom:

Szendrői Miklós: Ortopédia, 21.4. fejezet

Ajánlott irodalom:

http://www.bonetumor.org/tumors-bone/aneurysmal-bone-cyst

Last modified: Tuesday, 1 October 2019, 12:09 PM