I./2.1.: A bemutatott preparátum esetének főbb adatai, I./2.2.: A preparátum leírása




bevezetés

I./2.1.: A bemutatott preparátum esetének főbb adatai

A beteg kora:

 5 nap

A beteg neme:

fiú

Kórbonctani alapbetegsége:

Anyagcsere rendellenesség (légzési lánc betegség)

Kórbonctani szövődménye:

Cardiopathia dilatativa

Kórbonctani szövődménye:

Hypera

mia passiva organorum internorum omnium  Kórbonctani haláloka:

Decompensatio cardialis acuta

Kórbonctani melléklelet:

Ren soleiformis seu arcuatus

I./2.2.: A preparátum leírása

összegzés

Koraszülött leánymagzat … g tömegű kismedencei szervegyüttese. A vesék patkó alakot képezve alsó pólusukon vaskos állományhíd közvetítésével egymásban folytonosak, méretük … cm. Felszínük szabálytalanul, enyhén dudoros jelleggel egyenetlen, körrajzuk ívelt, csupán jelzetten bab alakú, néhol kisebb szabálytalanságokkal: a bal vese alsó pólusának megfelelően rövid, farokszerű állomány-nyúlvány képződött. Metszlapon a veseállomány sötétszederjes, pangó. A mellékvesék … cm nagyságúak, sapkaszerűen beborítják a vesék felső csúcsát, és az életkorhoz illő arányokkal körülölelik szinte a felső veseharmadot is.

Az egymás felé tekintő vesekapukat egy-egy, rendes tágasságú húgyvezér (ureter) hagyja el, amelyek a vesék előtt, azok alsó, haránt állományhídját elölről keresztezve futnak lefelé a húgyhólyag irányába, és szabályos helyen, szabályos szögben fúrják át a hólyag falát, szabályos helyzetű nyílással torkollnak a húgyhólyag trigonumának csúcsain annak üregébe. A húgyhólyag közepesen tág, nyálkahártya-bélése ráncolt, alsó kivezetése szabályos húgycső. Felső, köldök felé tekintő végéhez a köldökverőér (a. umbilicalis) csonkja érkezik, amely itt rögtön két tükörképi ágra oszlik, amelyek egyenként a hólyag oldalfalain futnak lefelé, majd rövid haladás után, a kétoldali méhfüggelékeket alulról megkerülve hátrafelé, majd ferdén felfelé kanyarodnak, és nem sokkal a függőéroszlás (bifurcatio aortae) alatt beletorkollnak az épp erre haladó csípőverőerekbe (aa. iliacae).

A függőér (aorta) elágazása felett röviddel abból egyetlen, középerős veseverőér (a. renalis) ágazik le a középvonalban elöl, és rögtön felfelé haladva alulról éri el a veséket alul összekötő, haránt állományhídat, amelybe különösebb vesekapu nélkül mélyed bele. A húgyhólyag alsó harmadáról, mindkét oldalt, fali hashártyalemez halad hátrafelé, körülölelve határolja a belső nemi szervek tömbjét, és hátul csatlakozik a végbélhez. A belső nemi szervek egy szabályos, … cm-es, a kornak megfelelő állapotú méhet, és ebből kétoldalra ágazó, … cm nagyságú, szabályos méhfüggelékeket tartalmaznak. A gáttájékon elölről hátrafelé sorban felismerhetők a húgycső, a hüvely és a végbél szabályos, különálló nyílásai (1. fotó).

image
1. fotó: A patkóvese elöl és hátulnézetben: (1) Patkóvese; (2) Aorta abdominalis; (3) Vesica urinaria
Utolsó módosítás: 2014. April 29., Tuesday, 10:41