|
II./4.4.: Tünettan
Jellegzetes panasz az általában bal oldali, visszatérő, különböző súlyosságú és gyakoriságú hasi fájdalom. A fájdalom megjelenését étkezés provokálja, széklet vagy szelek távozása enyhíti. Székrekedés, haspuffadás gyakoribb, mint a hasmenés. A hasfeszülés a coecum, vagy a colon ascendens területének megfelelően jelentkezik, ott, ahol a vastagbél legjobban tágulhat.
|
|
A diverticulitises szövődmény megjelenését erős, intermittáló, vagy állandó sigmatáji fájdalom (93-100%) jellemzi, amelyet széklethabitus-változás, hőemelkedés, láz (57-100%), esetleg étvágytalanság, hányinger, hányás kísér. A gyulladt sigma húgyhólyagot irritáló hatásánál fogva vizelési panasz, dysuria is kialakulhat. Szövődményes diverticulitisben (tályog, fistula, obstructio), súlyosabb esetben (szabad hasi perforáció) magas láz, peritonealis tünetek, illetve septicus tünetek vannak jelen. Colovesicalis fistula kialakulására dysuria, pneumaturia, faecaluria hívhatja fel a figyelmet.
Az alsó gyomor-bél rendszerből származó vérzések 40%-a diverticulosis eredetű . A diverticulosisban vérzés 5-10%-ban, súlyosabb vérzés 2-3%-ban alakul ki. 70-80%-ban spontán szűnik, 20-40% az újravérzés esélye. Általában a jobb colonfélből származik. Nem szteroid gyulladáscsökkentők kiváltó szerepe ismert. A vérzés általában hirtelen, egyéb tünet nélkül jelentkezik. Jellemző a friss, alvadékos vér ürítése. Melaenát a jobb colonfél enyhébb vérzése okoz. A vérvesztés különböző fokú lehet. Okkult vérzés nem jellemző.
|
|