|
II./4.7.: Terápia
|
|
A betegség kialakulásának folyamata nem teljesen tisztázott, illetve hiányoznak a nagyszámú beteganyagon végzett vizsgálatok, ezért kezelésével kapcsolatos egységes irányelvek nincsenek.
A nem szövődményes, panaszmentes beteg kezelést nem igényel. Javasolt a fokozott rost- (napi 20-60 g) és folyadékbevitel, a rendszeres testmozgás a rendszeres széklet fenntartása érdekében.
A tünetekkel járó, szövődmény nélküli esetekben a táplálkozáson (oldhatalan diétás rostok) kívül görcsoldó kezelés alkalmazható. A nem felszívódó rifamycin félszintetikus analóg, rifaximin tartós (1 évig), illetve ciklikus (havonta 1 hétig) alkalmazása diétás rostkiegészítéssel csökkenti a szövődménymentes diverticulosisban szenvedő betegek panaszait, valamint a szövődmények kockázatát, de az eredmények megerősítésére további vizsgálatok szükségesek.
A gyulladáscsökkentők közül az 5-aminoszalicilátok (mesalasin) enyhe, közepesen súlyos gyulladásos bélbetegségben alkalmazott szerek. Tünetekkel járó, szövődménymentes diverticulitisben a betegek panaszait csökkentik, a szövődmények arányát mérséklik. Az aminoszalicilátok és a rifaximin kombinálása hatékonyabb lehet.
A probiotikumok élő mikroorganizmusok, amelyek megfelelő mennyiségben a tápcsatornába juttatva előnyösek. 5-aminoszalicilátokkal, vagy nem felszívódó antibiotikumokkal kombinálva a bélflóra megváltoztatásával, valamint a gyulladás csökkentésével előnyösek, alkalmazásuk megerősítésre szorul még.
Diverticulitis esetén folyékony, salakanyagmentes diéta és Gram-negatív pálcák és anaerob baktériumok ellen is hatásos antibiotikus kezelés (ciprofloxacin, metronidazol) szájon át, vagy súlyosabb esetben parenteralis alkalmazása szükséges 7-10 napig. Súlyos esetben a beteg kórházi kezelésre szorul, koplalás, parenteralis folyadékpótlás mellett intravénás széles spektrumú antibiotikus kezelés indokolt 10-14 napig (pl. piperacillin/tasobactam, ampicillin/sulbactam, illetve második vagy harmadik generációs cefalosporinok, anaerob baktériumok ellen is hatásos metronidazollal, esetleg clindamycinnel kiegészítve).
Kis (<2cm) pericolicus tályogokat (Hinchey I. stádium) konzervatívan, a bél nyugalomba helyezésével és antibiotikum adásával kell kezelni. Régebben a nagyobb (>5 cm) tályogok megoldását a műtét jelentette, napjainkban ultrahang-, vagy CT-vezérelve drenálhatóak. Vérzés esetén a vérpótlás, a folyadék- és elektrolit-háztartás rendezése az alapvető. Válogatott esetben endoszkópos vagy angiográfiás vérzéscsillapítás jöhet szóba. Az idős, fokozott kockázatú, társbetegségekben szenvedő, immmunszupprimált, súlyos általános állapotú betegek ellátása kórházban történik. A betegek többsége (70-100%) 2-3 nap alatt jól reagál a konzervatív kezelésre.
|
|
A betegek 15-30%-a – a konzervatív kezelés hatástalansága esetén – műtétre szorul. A kórkép sebészi kezelésében, a műtéti javallatban, a műtét időpontjának megválasztásában szemléletváltás következett be. Korábban műtét kizárólagosan szövődményes diverticulitisben, diffúz peritonitis, fistula kialakulásakor, elzáródáskor, jelentős vérzés esetén jött szóba. A sürgős műtét (Hartmann-műtét) a gyulladásban érintett bélszakasz resectióját, végcolostoma képzését jelenti a rectumcsonk meghagyásával. A Hartmann-műtét zárásának posztoperatív morbiditása és mortalitása nagy, technikailag sem egyszerű, ezért előtérbe kerültek az elektív műtétek. A második szövődménymentes diverticulitises epizód után a diverticulitisben érintett vastagbélszakasz elektív resectióját javasolták korábban. A legújabb ajánlások egyéni mérlegelést javasolnak.
Electiv resectio javasolt ez első epizód után is fiatal betegekben ˙(<40 év), akikben a klinikai kép fulminánsabb, mint az idősebb korcsoportban; immunszupprimáltakban (diabetes mellitus(10B), veseelégtelenség, kemoterápia, immunszuppresszív szteroidkezelés) a szabad hasűri átfúródás nagyobb aránya miatt (43 vs. 14%). Az elektív vastagbélműtét a gyulladás lezajlása után 6-8 héttel végezhető, halálozása 1 % (vs. akut műtét 30%). Válogatott esetekben laparoscopos resectio is végezhető. Idült szövődmények (pl. fistula), szűkületek, ismétlődő vérzések szintén a tervezett időpontban végzett műtétek javallatai. Műtét végzendő malignitás gyanúja esetén is.
|
|