IV./1.1.: A gyomor; IV./1.2.: A cseplesztömlő (bursa omentalis)

IV./1.1.: A gyomor

kapcsolat

Tanulmányozza az ajánlott fejezetet!

A gyomor anatómiai leírása teljes egészében a III./1. fejezetben található. (Kérem kattintson a fejezet nevére!) 

IV./1.2.: A cseplesztömlő (bursa omentalis)

IV./1.2.1.: Elhelyezkedés

A hashártyaüreg (cavum peritonei) egy kisebb részlete a fejlődés során a gyomor mögé kerül – ez a bursa omentalis (1. rajz). Ez eredetileg a jobb oldali celomaüreg része, amely a gyomor helyzetváltozásával, forgásával a gyomor mögé kerül. Elölről a kiscseplesz (lig. hepatogastricum és lig. hepatoduodenale) és a gyomor határolja; hátulról a pancreast borító hátsó fali hashártya (peritoneum parietale) (1. fotó).

image
1. fotó: A gyomor helyzete a hasban – Pápai Zsolt, Molnár Attila és Balogh Attila






















feladat

Tekintse meg a rajzot és elemezze a látottakat!

Természetes nyílása és bejárata a foramen epiploicum (Winslowi), amely a kiscseplesz éles széllel végződő jobb széle, a lig. hepatoduodenale alatt található. A nyílás határai: elölről a lig. hepatoduodenale, hátulról a lig. hepatorenale, alulról a lig. duodenorenale, felülről pedig a máj lobus caudatusának alsó széle. A bursa omentalis igazából virtuális tér, mely a gyomor mozgására, tágulására biztosít lehetőséget. Klinikai jelentőségét a pancreas sebészi megközelítése adja, ugyanis a bursa omentalisba való bejutás után érhető el a hátsó fali peritoneum parietale megnyitásával a szorosan az alatt fekvő hasnyálmirigy.

A bursa omentalis részei

  • - a vestibulum bursae omentalis,

  • - a cavum proprium bursae omentalis,

  • - a recessus lienalis,

  • - a recessus superior,

  • - a recessus omentalis seu inferior.

image
1. rajz: A gyomor és a bursa omentalis topográfiája a gyomor corpusának középmagasságában készített horizontális síkú hasüregi metszeten. A foramen epiploicum, a vestibulum, a recessus superior et inferior bursae omentalis kiesik a rajz által mutatott síkból. (sárga – a jobb celomaüregből fejlődő hashártyarészek; kék – a bal celomaüregből fejlődő hashártyarészek – Kiss Balázs)
(1) Ductus hepaticus; (2) Vena portae ; (3) Arteria hepatica propria; (4) Ligamentum hepatogastricum (omentum minus); (5) Arteria et vena mesenterica sup.; (6) Recessus lienalis; (7) Ligamentum phrenicolienale (a. lienalis); (8) Ligamentum gastro- lienale (a. gastro- epiploica sinistra); (9) Aorta; (10) Bursa omentalis (cavum proprium); (11) Vena cava inferior; (12) Lép; (13)Bal vese; (14) Th12; (15) Jobb vese; (16) Máj; (17)Gyomor; (18) Pancreas; (19) Recessus lienalis; (20) Peritoneum parietale et visceral; (21) Bursa omentalis

IV./1.2.1.1.: Vestibulum bursae omentalis (tornác, előtér)

kapcsolat

A foramen epiploicumtól a plica gastropancreaticáig terjedő üregrész. Ugyanazon képletek határolják, mint a foramen epiploicumot. A plica gastropancreatica (seu diaphragma omentale) okozta szűkület a bursa omentalis legkeskenyebb helye; ez választja el egymástól a vestibulum bursae omentalist és a cseplesztömlő cavum propriumát. A plica gastropancreatica létrejöttéért a hashártyát redőbe emelő a. gastrica sinistra, a truncus coeliacus egyik elsődleges ága], a felelős.

IV./1.2.1.2.: Cavum proprium bursae omentalis

Bizarr alakú üreg, amely fetalis korban három, később két kiszögelléssel, recessusszal bír. Határai elölről a lig. hepatogastricum és a gyomor hátsó felszíne, valamint a lig. gastrocolicum; alulról a colon transversum és a mesocolon transversum; hátulról a hátsó fali hashártya és mögötte a pancreas. Recessusai:

IV./1.2.1.3.: Recessus lienalis

feladat

Tanulmányozza a fentebb látható rajzot!

A bursa omentalis bal oldali, a lépre mutató kiszögellése (1. rajz). Nagy jelentőséggel bír a gyomor számára, ugyanis az ezt határoló hashártyaszalagokban fontos erek futnak. A lig. phrenicolienale seu phrenicosplenicum tartalmazza az a. lienalist, a lig. gastrolienale seu gastrosplenicum pedig az a. lienalis ágai közül az a. gastroepiploica sinistra kezdeti szakaszát és az aa. gastricae brevest.

IV./1.2.1.4.: Recessus superior

A máj és rekesz közti térség, amely a v. cava inferior és az oesophagogastricus átmenet között a lig. coronarium sinistrumig terjed fel.

IV./1.2.1.5.: Recessus omentalis (seu inferior)

Fetalis korban meglevő recessus az omentum majus két kettőzete között, mélyen leterjedve a nagycseplesz lelógó részébe. Később a hashártyalemezek összetapadása miatt elzáródik (2. fotó).

image
2. fotó: A gyomor a máj és a nagyerek viszonya a hasban – Pápai Zsolt, Molnár Attila és Balogh Attila
Utolsó módosítás: 2014. April 29., Tuesday, 14:35