IV./4.fejezet: KLINIKAI vonatkozások: Ulcus ventriculi; IV./4.1.: Bevezetés

 

IV./4.fejezet: Ulcus ventriculi

Hagymási Krisztina

IV./4.1.: Bevezetés

bevezetés

Az ulcus ventriculi (gyomorfekély) élesen körülhatárolt nyálkahártyahiány a gyomorban, amely a muscularis mucosaet átlépi. Leggyakoribb az angularis kisgörbületen, ritkább a subcardialis fundus régióban, valamint a cardia előtti 2-3 cm-es szakaszon. Kialakulása bonyolult, többlépcsős folyamat, amelyet az agresszív tényezők (pepszin, gyomorsav), valamint a nyálkahártya védőfolyamata közötti egyensúly felborulása jellemez.

A legfontosabb kóroki tényező a Gram-negatív baktérium Helicobacter pylori (H. pylori). Hazánkban a felnőtt lakosság 60-65%-a H. pylorival fertőzött. A fertőzöttek 10-15%-ánál alakul ki fekélybetegség az életük során. A H. pylori kóroki szerepe a gyomorfekélyek 80%-ában, a nyombélfekélyek 90%-ában bizonyított. Hazánkban a fekélybetegségek 20%-ának hátterében nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) szedése áll. Peptikus fekély a NSAID-szedők 15-30%-ánál alakul ki. A H. pylori-fertőzés 1,79-szeresre, a NSAID-szedés 4,85-szörösre, együttesen 6,13-szorosra emelik a fekélyképződés veszélyét.

A H. pylori- és NSAID-negatív fekélyek hátterében számos más kórkép állhat (Zollinger-Ellison-szindróma, nagydózisú felső hasi besugárzás, Crohn-betegség, amyloidosis, tuberculosis, sarcoidosis, eosinophil gastroenteritis, lymphoma, Schönlein-Henoch-purpura, cytomegalovírus-, herpes simplex-, Helicobacter heilmanii-fertőzés, stressz, vagy ismeretlen ok [idiopathiás fekély]). A dohányzás, a nagymennyiségű alkoholfogyasztás, a gyógyszerszedés, (legtöbbször NSAID-k, vagy biszfoszfonátok, kálium-klorid, immunszuppresszív kezelés) az agresszív tényezőket erősítik. A stressz önmagában nem elégséges a fekélyképződéshez, de a folyamatot segíti. A fekélybetegség az egészségügyi ellátásra jelentős költségeket rovó kórkép. Az Egyesült Államokban az ellátás éves költségvetése 5,65 milliárd dollár, amely magában foglalja a munkából kiesett idő, valamint a kórházi, illetve a járóbeteg-ellátás költségeit is.

A fejezet felépítése

feladat

Irodalom

irodalom

Simon L: Pepticus fekélybetegség. In: A belgyógyászat alapjai (Szerk.: Tulassay Zs), Medicina Budapest, 2011: 850-857.

Hagymási K, Tulassay Zs: Peptikus fekély: tények és kérdések-2010. Orv Hetil 2010, 26: 1054-1061.

A fekélybetegség (a nyombél- és a gyomorfekély) ellátási protokollja. In: Gasztroenterológiai Útmutató (Szerk.: Tulassay Zs), Klinikai Irányelvek Kézikönyve, Medition Kiadó, Budapest, 2007: 76-83.

Simon L: Peptikus fekélyek és peptikus fekélybetegség. In: Gasztroenterológia, Medicina Budapest, 2011: 231-250.

Ramakrishnan K, Salinas RC: Peptic ulcer diseases. Am Fam Physician 2007, 76: 1005-1012.

Lew E: Peptic ulcer disease. In: Current Diagnosis, Treatment: Gastroenterology, Hepatology, Endoscopy (Szerk: Greenberger NJ, Blumberg RS, Burakoff R), McGraw Hill Medical, 2009: 175-183.

Zuletzt geändert: Wednesday, 26. March 2014, 21:08