II./1.4.: Az agy alapi felszíne (facies basalis pallii)

fontos

A homloklebeny basisán a középvonali fissura longitudinalis cerebri mentén az egyenes lefutású gyrus rectus-t találjuk, ettől lateralisan pedig a gyri orbit(ofront)ales-t. A gyrus rectus-t lateralisan a sulcus olfactorius választja el az előbbeiktől. In situ formalinnal tartósított és később kiemelt agyon az orbitatető által okozott benyomat is látható.

A halántéklebeny lateralis szélén a gyrus temporalis inferior hajlik át a basisra, melyet hátrébb gyrus occipitotemporalis lateralis-nak is nevezünk. A kettő között egy változó megjelenésű, gyakran hiányzó barázda képez részleges határt. Medialisabban a gyrus occipitotemporalis medialis húzódik, az előbbihez hasonlóan éles határ nélkül a nyakszirtlebeny basisára. A két tekervényt a sulcus occipitotemporalis választja el egymástól. A gyrus occipitotemporalis medialis-tól medial felé még egy hosszanti lefutású tekervény, a gyrus parahippocampalis helyezkedik el. Köztük a sulcus collateralis képezi a határt. Ennek is igen változó a megjelenése, gyakran járulékos tekervényrészek szakítják meg, különösen az elülső részén. Ez a vályú hozza majd létre az agy oldalkamrájának alsó (temporalis) szarvában az eminentia collateralis nevű bedomborodást. A gyrus parahippocampalis a basalis felszínről átnyúlik a lebeny medialis felszínére is (ez utóbbit a gyakorlatban sokszor „mesialis” felszínként említik), elülső, kampósan visszahajló részét uncus gyri parahippocampalis-nak nevezzük.

A nyakszirtlebeny, mint az előbbiekből láttuk, nem különül el élesen a halántéklebenytől, annak tekervényei kifejezett határ nélkül húzódnak át ide. Határt csupán önkényesen, a medialis felszínen lévő sulcus parietooccipitalis és a convexitas alsó részén található incisura preoccipitalis összekötésével vonhatunk. A gyrus occipitotemporalis hátsó végétől medialisan a kisebb méretű gyrus lingualis jelenik meg. Ez előtt és tőle medialisan minimálisan átnyúlik a gyrus parahippocampalis hátsó része és vele a sulcus collateralis, amely így az oldalkamra occipitalis szarvában a trigonum collateralét alakítja ki.

Zuletzt geändert: Monday, 12. August 2013, 14:13