II./1.6.: Az agy horizontalis (axialis) síkú metszetei

fontos

A metszeteket lehetőség szerint itt is meghatározott anatómiai tájékozódási pontokhoz igazodva készítjük. Az első szelet a corpus callosum felett, a második a foramen interventriculare Monroei, a harmadik a commissura anterior, a negyedik pedig a nucleus ruber síkjában készül. Ezekben a telencephalon, diencephalon és (részben) a mesencephalon struktúrái tanulmányozhatók.

Megjegyezzük, hogy kivett agyakon a horizontalis sík meghatározása nehézkes, a metszési síkok pontos meghatározása csak in situ, a fejen felvett tájékozódási pontokkal lehet biztos.

A corpus callosum felett készített metszetben felismerhető az agy fehér és szürke állománya. A fehér állományt itt a féltekék félig ovális alakja miatt centrum semiovalénak nevezzük. Ez a radiatio corporis callosit és a capsula interna kisugárzását, a corona radiatát tartalmazza. A két pályarendszer rostjai nem különülnek el.

A felszínen felismerhetőek a tekervények és barázdák. Klinikai szempontból különösen fontos tájékozódási pont a sulcus centralis Rolandi, és ennek két oldalán a gyrus precentralis et postcentralis. Csíkszerű metszeti képük miatt szokás a „motor strip” és „sensor strip” elnevezések használata. Ugyancsak fontos tájékozódási pont a polus frontalis et occipitalis és a sulcus parietooccipitalis.

megjegyzés

A következő szelet a foramen interventriculare Monroei magasságában készült, melyet hátulról a tuberculum anterius thalami, elölről a pars libera columnae fornicis határol. A foramenben megfigyelhető a plexus choroideus. Ettől hátrafelé a III. agykamra résszerű üregét látjuk, előre és lateral felé az oldalkamra cornu anterius-a jelenik meg. A két cornu anterius között a septum pellucidum laminái találhatóak, köztük a cavum septi pellucidivel. A septum ill. a cavum előtt a genu corporis callosi kerül metszetbe, előtte kettőzött lumen mutatja az arteria pericallosát. A kamrák körül a törzsdúcok és a diencephalon legnagyobb átmetszetei figyelhetők meg ebben a magasságban. Így a cornu frontale mellett a caput nuclei caudati, a III. agykamrától lateralisan pedig a thalamus. Ezeket a metszetben V-alakú capsula interna választja el a lencsemagtól, amely jól láthatóan a külső putamenre, és belül a globus pallidus pars internára és externára tagolódik. A thalamusban esetenként látható a lamina medullaris Y-alakja, amely azt nuclei anteriores, mediales et laterales thalamira osztja fel.

A putamentől lateralisan a vékony capsula externa, majd a claustrum és a capsula extrema jelenik meg. Ettől kifelé a fossa lateralis cerebri mélyén az insularis kéreg ábrázolódik a gyri insulares breves-szel. A harmadik kamra hátsó részén a két trigonum habenulae és a corpus pineale látható, emögött pedig a cisterna venae magnae cerebri (seu cisterna quadrigemina).

A thalamusoktól posterolateralisan látjuk a cella media és a cornu inferius et posterius átmenetét a glomus choroideummal. Az üreg falának oldalsó-elülső részén a caudati nuclei caudati oválisan elterülő metszlapja ábrázolódik, oldalról a corpus callosum kisugárzásának vékony velőlemeze, a tapetum határolja. A két fali és nyakszirtlebeny medialis felszínei között a kisagy vermis superiorának legmagasabb pontját is látjuk.

A commissura anterior szintjében készült szeleten döntően az előbbi struktúrák folytatása látható. Emellett a III. agykamra hátsó részén a commissura habenularum helyett a commissura posterior jelenik meg. Ebben a szintben már látható a colliculi superiores teteje és tőlük posterolateralisan a hallópályához tartozó két colliculus inferior et brachium colliculi inferioris folytatásában a corpus geniculatum mediale (CGM).

Az oldalkamra alsó és a hátsó szarvának átmeneténél a hippocampus és a fimbria hippocampi jelenik meg. A hátsó szarvat egy kifejezett bedomborodás, a calcar avis szűkíti be.

Az insulától oldalt a fossa lateralis cerebri és az őt fedő operculum frontale et parietale metszete jelenik meg. A fossában a nagyobb érátmetszetek az arteria cerebri media M2- szegmensének felelnek meg.

Lejjebb, a nucleus ruber szintjében készített szeleten a mesencephalon „rövidnadrág” alakú átmetszete látható, ahol a nadrág szárai a mesencephalon basisának, a két crus cerebrinek felelnek meg. Ezeket hátulról a tegmentum mesencephalitól a substantia nigra itt még éppen látható alsó széle választja el. A tegmentum és a tectum határán az aquaeductus cerebri szűk átmetszete és körülötte a substantia grisea centralis tűnik fel. A középagy előtt, a crus cerebritől anterolateralisan a tractus opticus hátsó része látható, amint belesugárzik a corpus geniculatum lateraléba. A körülötte levő rés megfelel a cisterna cruralis-nak. A CGL-tól közvetlenül medialisan a CGM alsó része is megjelenik.

A két crus cerebri között és előtt kisebb szürkeállományi területként a két corpus mammillare ábrázolódik. Elölről szabályos kerek vagy ovális fehér kötegként a beléjük sugárzó fasciculus mammillothalamicus (seu Vicq d’Azyr - köteg) látható.

Előrefelé domború ívben fut le a corpus striatumot átfúrva a putamen és a globus pallidus pars externája között a commissura anterior lateralis része.

Last modified: Monday, 12 August 2013, 2:18 PM