5.: Neuroepitheliális daganatok

II./4.5.: Neuroepitheliális daganatok

II./4.5.1.: Pilocitás astrocitoma (WHO: grade I)

megjegyzés

Az egyik leggyakoribb gyermekkori daganat, lassan növekszik, emiatt gyakran későn ismerik fel. Felnőttben csak ritkán fordul elő. Leggyakoribb lokalizációja a középvonali képletek, mint pl. nervus optikus, chiasma optikum, dienkefalon, agytörzs és cerebellum.

II./4.5.2.: Alacsony fokozatú gliomák (low grade glioma –LGG, WHO: grade II)

összegzés

Ezek közé tartozik az astrocitoma, oligodendroglioma és kevert oligoastrocitoma. Leggyakrabban a frontális lebenyben fordul elő, átlag életkor 35 év körül van. A betegek 50-80%-ának akár hosszú évek óta fennálló tüneti epilepsziája van neurológiai góctünet nélkül. CT-n alacsony denzitású, kontrasztanyagot nem halmozó, infiltratív, legtöbbször nem térszűkítő laesio ábrázolódik. MRI-vel T1 súlyozott felvételen alacsony(1-2. fotó), T2 súlyozott képeken magas jelintenzitású, szintén kontrasztot nem halmozó daganat látható (3. fotó).

image
1. fotó: Rad Jobb oldali temporalis low grade glioma T1 sagittalis MR képe – Balogh Attila
image
2. fotó: Jobb oldali temporalis low grade glioma T1 axialis MR képe - Balogh Attila
image
3. fotó: Bal oldali frontolateralis low-grade glioma T2 axialis MR képe – Balogh Attila

II./4.5.3.: Malignus glioma (WHO: grade III) csoport

fontos

Ebbe a csoportba tartozik az anaplasticus astrocitoma (AA), oligodendroglioma (O) és kevert oligoastrocitoma (AO). Oligodendroglioma és AO esetén akár 50%-ban is megfigyelhető spontán dedifferenciálódás. Leggyakoribb előfordulás 35-55 életévekben. CT-n bizonytalan határú, alacsony vagy kevert denzitás látható kontraszthalmozással, perifokális ödémával és térszűkülettel. Oligodendroglia elemeket is tartalmazó daganatok esetén meszesedés is megfigyelhető. MRI vegyes intenzitást mutat foltos kontrasztfelvétellel. Környező állomány felé történő infiltrálás legjobban T2 súlyozott felvételeken magas intenzitás formájában látható, mely a T1 súlyozott felvétellel összehasonlítva a kontraszthalmozó területet meghaladja. Prognosztikai tényező a beteg életkora, műtét előtti neurológiai állapota és a tumor eltávolítás mértéke.

II./4..5.4.: Glioblastoma multiforme (WHO: grade IV)

CT és MRI felvételeken leggyakrabban gyűrűs kontraszthalmozás látható (4-5. fotó), az MRI-n gyakran bevérzésre utaló hemosziderinnel. Bevezetőben említettük, hogy elsődleges és másodlagos GBM-t ismerünk. A benignus gliomából kialakuló GBM szövettani jellegzetességei ellenére is biológiailag jobb indulatú. Kezelés első lépése itt is műtét, melyet kemo-irradiáció követ. Amennyiben a daganat elhelyezkedése (pl. corpus callosumot infiltráló, mindkét oldalra terjedő ún. pillangó tumor) vagy a beteg neurológiai állapota és/vagy életkora a daganat sebészi eltávolítását nem teszi lehetővé, akkor sztereotaxiás biopszia szükséges differenciál diagnosztikai szempontból (pl. abscessus kizárása).

image
4. fotó: Jobb oldali temporalis glioblastoma multiforme T1 axialis MR képe – Balogh Attila
image
5. fotó: Jobb oldali temporalis glioblastoma multiforme T1 sagittalis MR képe – Balogh Attila

II./4.5.5.: Ependimoma

fontos

Főleg gyermekkorban fordul elő. Itt is előfordulhat malignizáció, mely idegrendszeren belüli áttétképződéssel is járhat. A daganat az agykamrák falának ependimájából és a gerincvelő canalis centralisának maradványából származik. Gyakori előfordulási helye a IV. agykamra és az oldalkamrák. CT-n kamrarendszerhez szorosan kötődő izodenz vagy kevert denzitású, kontrasztanyagot foltosan halmozó tumor látható. Hátsó koponyagödri elhelyezkedés esetén gyakori a supratentorialis kamrarendszer tágulata. (7) Ezekben az esetekben hányinger, hányás, fejfájás a tünete.

II./4.5.6.: Medulloblastoma (WHO: grade IV)

fontos

Embrionális eredetű daganat, mely WHO: grade IV-nek felel meg. A leggyakoribb gyermekkori daganat, mely a hátsó koponyagödörben található. (6) Felnőttkorban 21-40 életévek között fordul elő. CT-n középvonali, jól körülhatárolt, fokozott denzitású és kontrasztanyagot erősen, homogénen halmozó tumor látható. T1 súlyozott felvételek alacsony, T2 súlyozott felvételek hipo-, izo- vagy hiperintenzitást mutatnak homogén, kifejezett kontraszthalmozással. Kontrasztos MR segítségével lehet az apró kortikális és bazális áttéteket kimutatni. Hajlamos liquor útján történő szórásra is, ezért műtéti eltávolítás után a teljes neuraxis besugárzása javasolt.(8) Idegrendszeren kívüli –csont, tüdő- áttéteket is leírtak. Fiatal felnőtteknél nagyobb gyakorisággal fordul elő a dezmoplasztikus medulloblastoma, melynek prognózisa jobb.

Last modified: Tuesday, 6 May 2014, 9:34 AM