III./3.4.: Computer tomográfia – CT 

III./3.4.1.: Natív CT-vizsgálat

feladat

Az akut meningitisben készült natív képalkotó vizsgálatok (CT/MR) eredménye lehet negatív, azaz ezzel nem zárható ki akut meningitis fennállta. Amit észlelni lehet a betegek több, mint felénél: kamratágulat és a sulcusok összenyomottsága. Bár nem a CT a választandó képalkotó módszer, CT vizsgálatot mégis gyakran készítenek, hogy megállapítsák, nincs-e olyan jel, ami kontraindikálná a lumbálpunkció elvégzését, ti. fokozott intracranialis nyomás esetén nem szabad lumbálpunkciót végezni, mert beékelődést okozhat. Mégis, a negatív CT-lelet nem jelenti azt, hogy nincs fokozott koponyaűri nyomás!

Akut meningitis esetén a subarachnoidealis tér „kitöltött”, denzitása – főként gyermekekben – emelkedett. A kamrák szűkültek lehetnek, mert a diffúz oedema miatt megnövekedett volumenű agy összenyomja őket. Az agyban hipodenzitások jelezhetik az oedema fennálltát. A meningitis komplikációjaként keletkező subduralis empyema kimutatását – ha bazálisan helyezkedik el – a CT-vizsgálat során keletkező csontartefactumok nehezítik.

III./3.4.2.: Kontrasztanyagos CT-vizsgálat

fontos

A kitöltött bazális ciszternákban halmozás jelenik meg. A subarachnoidealis térben lévő exsudatum halmozása mellett halmozást okoz a lágyagyhártyák gyulladás következtében kialakuló hypervascularisatioja is. Így a cerebrumot körülveszi a meningealis kontraszthalmozás, főként frontalisan és parietalisan, a halmozás beterjed a Sylvius hasadékokba, és megjelenik interhemisphaerialisan is. Figyelem! A natív sorozat elhagyásakor ez az erőteljes halmozás megtévesztő lehet: subarachnoidealis vérzéssel össze lehet téveszteni. Duralis halmozás is kísérheti.

A meningealis halmozás azonban nem specifikus: tumorterjedés (meningiosis carcinomatosa), szervülő vérzés, sarcoidosis és egyéb, nem-infekciózus gyulladások is meglehetősen erősen halmozhatnak. Oka lehet kémiai irritáció pl. rupturált dermoid vagy cysticercus ciszták anyaga miatt, esetleg intrathecalisan alkalmazott kemoterápia következtében, de a fent említett nem-bakteriális gyulladások, mint pl. collagen vascularis betegség, posztoperatív állapot, de hétköznapibb okok, mint pl. előzetes lumbálpunkció is okozhatják (ez CT-vel is látható, de MR-rel még szembetűnőbb).

Lehet, hogy a nagymértékű összenyomottság miatt CT-vel nem látható számottevő halmozás a konvexitás sulcusaiban. A CT-vizsgálat hasznos lehet pl. visszatérő bakteriális meningitis esetén: a csontlaesio miatt bekövetkező liquorszivárgás útja – ahol a visszatérő meningitises fertőzés létrejöhet – coronalis vagy 3D rekonstrukciók segítségével ábrázolható. Meningitis lezajlása után, késői jelként látható meszesedéseket a CT jól ábrázolja: periventricularis, meningealis kalcifikáció látható. Encephalomalacia (vasculitis, venás thrombosis) következtében létrejött hipodenzitások, porencephalia látható. Az agy sorvadása, maradandó kamratágulat oka lehet a liquorkeringés akadályoztatása.

Zuletzt geändert: Monday, 10. February 2014, 12:49