összegzés

III./3.6.: A granulomatosus meningitis – a meningitesek különleges formája

III./3.6.1.Általános jellemzők

Perivascularis gyulladás, granulációs szövetszaporulat, nagymennyiségű exsudativ folyadékgyülem jellemzi, reaktív fibrosis követi. A meningitis basilaris tuberculosát a primer tbc-s fertőzés hozza létre vagy a generalizált miliaris tuberculosis részeként keletkezik (csecsemők, kisgyermekek). A sarcoidosisos meningitis is granulomatosus forma. Gyakori, hogy intracerebralis sarcoidosis is van (simplex, vagy multiplex). A gombás eredetű meningitis is ide tartozik, nem a gennyes formájúhoz (candidiasis, cryptococcosis, coccidiomycosis, actinomycosis, aspergillosis) lehet akut és fatális kimenetelű, de elhúzódó lefolyású is (pl. steroid kezelés – aspergillosis). A granulomatosus formájú meningitiseknek is lehet következménye cerebritis, hydrocephalus, abscessus.

III./3.6.2.: CT-vizsgálat

Natív CT-vizsgálattal a bazális és suprasellaris ciszternák, valamint a Sylvius hasadék kitöltöttek, izodenzek, nem látható bennük a liquor agyhoz képest normálisan meglévő hipodenzitása. Kontrasztanyagos CT-vizsgálattal a kontrasztanyag adására erős subarachnoidealis halmozás látható a fenti lokalizációkban, de nemcsak a meninxek, hanem a gyrusok is részt vesznek a halmozásban.

Későbbiekben a meninxeken meszesedés keletkezhet, valamint a fehérállomány hipodenzitása látható.

III./3.6.3.: MR-vizsgálat

T2 súlyozással a bazális ciszternákban a gyulladásos-granulációs szövet jeladása is erős, éppúgy, mint a liquoré – ezért ez nem elegendő a granulációs szövet jelenlétének kimutatásához. Kontrasztanyagos vizsgálattal (Gadolinium – Gd) a granulációs-gyulladásos szövet erős halmozása identifikálható. Ugyanúgy, mint a gennyes meningitiseknél, a bazális ciszternák eltömeszelődése, valamint az, hogy a granulációs szövet mintegy mázszerűen bevonja az agyfelszínt akadályozva a liquorkeringést és -felszívódást, a folyamat hydrocephalushoz vezethet. Az arteritisekből kifolyólag itt is cerebralis infarctusok léphetnek fel.

Zuletzt geändert: Monday, 10. February 2014, 12:51