III./4.5.: Kezelés

III./4.5.1.: Általános tudnivalók

fontos

A penicillin alkalmazása előtt a meningitisben szenvedők 80%-a meghalt. Jelenleg a halálozás 20% körüli, azaz még mindig nagyon magas. A mortalitás további csökkenése elmaradt, ugyanis az átlagéletkor növekedett, és az idősebbek betegsége súlyosabb. Meningitis gyanúja esetén a beteg sürgősséggel kezelendő. Az alábbi szempontok a tünetek helyes értékelését segíthetik: lázas beteg észlelésekor el kell dönteni, hogy a lázat extraneuralis vagy idegrendszeri gyulladás okozza. Centrális lázzal járnak a diencephalon tumorok, subarachnoidealis és a kamrarendszerbe tört vérzés. Ha a beteg lázas, tudatzavara és neurológiai gócjelei vannak, akkor meningo-encephalitis és agytályog gyanúját kell felvetni, a CT-vizsgálat sürgős. Az intracranialis nyomásfokozódás tünetei esetén dehidrálás szükséges.

III./4.5.2.: Gyógyszeres kezelés

A széles spektrumú, nagy hatáserősségű antibiotikumokat vénásan kell adni. Korábban cephalosporine és ampicillin alkalmazását javasolták. Nosocomialis vagy traumás eredetű meningitisre vancomycin volt hatásos. Fiatalkorban, mivel a meningococcus fertőzés ekkor a leggyakoribb, nagy dózisú penicillin-G adható. A terápiát a baktériumkultúra antibiotikum érzékenysége alapján kell folytatni. Újabb előírás szerint a betegnek ceftriaxont (Rocephin) vagy penicillint kell adni intramuscularisan. A ceftriaxon dózisa 80 mg/ttkg, napi maximum 2 g. A ceftriaxon előnye, hogy nemcsak a Meningococcusra, hanem a Gram-negatív kórokozókra (S. pneumoniae, H. influenzae) is hat. Penicillinből 10 éven felüli gyermekeknek és felnőtteknek 2 millió egységet (E), 1-9 éves gyermekeknek 1 millió E-t, az 1 évesnél fiatalabb csecsemőknek 400 000 E-t kell adni.

III./4.5.3.: A meningococcus-sepsis és kezelése

feladat

A meningitist okozó fülészeti gócokat sebészi úton kell eltávolítani. A Meningococcus endotoxinjainak hatására, sepsis következményeként, a betegek 70-75%-ban a bőrön pontszerű, nyomásra nem halványuló petechiák alakulnak ki. Az endotoxinok disseminált intravascularis coagulopathiát (DIC) idézhetnek elő. Vérzések a parenchymás szervekben, a szívburkon, a mellhártyán, hasüregben, bélben, húgyhólyagban, stb. is keletkezhetnek. A consumptiós coagulopathia egyes szervekben thrombosist okoz. A nagyerekből és a szívből fertőző embólusok szabadulhatnak el.

Az endotoxin-shock következménye a mellékvesekéreg bevérzés (Waterhouse-Friederichsen-szindróma), amelyben a halálozás a intenzív terápia ellenére meghaladja a 80%-ot. A szindrómával járó vérzékenység ellen friss fagyasztott plazma adható, a fokozott véralvadás heparinnal szüntethető meg. Az akut mellékvesekéreg-elégtelenség tünetei a gyengeség, fáradtság, aluszékonyság, lassú psychomotorium, alacsony vérnyomás, gyenge pulzus, száraz bőr, láz, hányás, zsigeri fájdalmak. A laboratóriumi vizsgálat az ionok elvesztését, hypoglykaemiát, metabolikus acidózist, extrarenalis azotaemiát mutat ki. A mellékvese bevérzése hasi ultrahang- és CT-vizsgálattal igazolható. A szindróma kezelése glukokortikoidok adásából áll, emellett pótolni kell a mineralokortikoidokat is. A sepsis miatt folyadék és elektrolitpótlás a keringés támogatása, súlyos állapotban parenterális táplálás és a beteg monitorizálása szükséges intenzív osztályon.

III./4.5.4.: A meningitisek prognózisa

A purulens meningitis rossz prognosztikai jelei:

fontos
  • 1) a tünetek gyors kifejlődése,
  • 2) tudatzavar az első tünetek után számított 24 órán belül,

  • 3) tartós eszméletlenség,

  • 4) az immunvédekezés zavara, amelyet a gennyképződés, a sejtes reakció elmaradása jelez,

  • 5) magas életkor,

  • 6) komplikációk hydrocephalus, empyema az agykamrákban, vasculitis –,

  • 7) a liquor összfehérje-értéke meghaladja az 1 g/l értéket. Visszamaradhat: süketség, facialis paresis, epilepsia, dementia.

Last modified: Monday, 10 February 2014, 1:08 PM