|
IV./4.4.: Képalkotáson kívüli diagnosztika
IV./4.4.1.: Általános megjegyzések
|
|
A subarachnoidealis vérzés életveszélyes állapot. A tünetek kialakulása után a beteget mielőbb olyan centrumba kell szállítani, ahol a neuroradiológiai kivizsgálás, az adekvát idegsebészeti beavatkozások és az intenzív ellátás feltételei adottak. A subarachnoidalis vérzés koponya CT-vizsgálattal 95%-os szenzitivitással igazolható. Az aneurysma pontos lokalizálása CT-angiográfiával, vagy digitális szubtrakciós angiográfiás módszerrel (DSA) lehetséges. Ha diagnosztizálható a vérzés forrása, és szóba jön műtéti megoldás lehetősége, a beteget idegsebészeti intézetben célszerű elhelyezni. Digitális szubtrakciós négyér-angiográfiát lehetőség szerint a végleges ellátást biztosító intézetben végezzenek.
IV./4.4.2.: Lumbal punctio
Előfordulhat, hogy a típusos anamnesztikus adatok – a fejfájást megelőző fizikai erőkifejtés vagy korábbi TIA-nak megfelelő tünetek – és panaszok ellenére a koponya CT-n nem látszik vérzés a subarachnoidealis térben. Ilyenkor minden esetben javasolt lumbal punctio elvégzése; a negatív eredmény – ti. a liquorminta vértelensége – egyértelműen kizárja a subarachnoidealis vérzést.
A punctio során nyert liquor vértartalma subarachnoidealis vérzés mellett származhat arteficiális vérszennyeződésből is (a szúrás során megsértett véredényből), ennek elkülönítésében segít a frakcionált – egymás után négy kémcsőbe vett – mintavétel. Amennyiben a liquor az első három frakció után „feltisztul”, úgy arteficiális vérzés okozta az elszíneződést. Ha a negyedik frakció is véres, úgy azt rövid centrifugálás után érdemes ismét megvizsgálni. A sárgás – xantochrom – felülúszó 48 óránál régebbi, a pirosas – erythrochrom – felülúszó ennél frissebb subarachnoidealis vérzésre utal.
IV./4.4.3.: Szemfenéktükrözés (ophthalmoscopia)
|
|
Szakrendeléseken, vagy az akut ellátás során gyakran találkozhatunk „hirtelen kialakult, ütésszerű fejfájás” miatt beutalt beteggel. Amennyiben erre lehetőségünk van, érdemes elvégezni a szemfenék kézi ophthalmoszkópos vizsgálatát. A szemfenéken a papillától temporálisan elhelyezkedő subhyaloidalis vérzés gyakran a CT-vizsgálat elvégzése előtt igazolhatja a subarachnoidealis vérzés gyanúját.
IV./4.4.4.: TCD – transcranialis Doppler-vizsgálat
Gyakorlott kézzel végzett transcranialis Doppler-vizsgálat (TCD) segítségével a véráramlás sebességének változása a Willis-kör főbb ágrendszereiben jól követhető. A vizsgálófejet a temporalis (az os zygomaticus alatti), orbitalis (a fissura orbitalis superior területi) vagy a suboccipitalis (a foramen magnum területén elhelyezkedő) „akusztikus ablakra” helyezve megmérhetjük az a. cerebri media, a. cerebri anterior, illetve az a. cerebri posterior/a. basilaris erekben a véráramlás sebességét. A fenti erekben a véráramlás átlagos sebessége sorrendben 60, 50 és 40 cm/sec.
Subarachnoidealis vérzés okozta vasospasmus kimutatásában a non-invazív TCD-vizsgálat szenzitívebb a hagyományos angiográfiás vizsgálatoknál, hiszen pl. az a. cerebri media területén bekövetkező 30% átmérő csökkenés (kevesebb, mint 1mm) esetén TCD-vel már kétszeres sebességnövekedés mérhető. Subarachnoidealis vérzés esetén javasolt a vérzést követő 4-14. napokon TCD-vizsgálat végzése. Általánosan elmondható, hogy a Willis-kör ereiben mért 120 cm/sec feletti véráramlás vasoconstrictiót jelez. A gyors áramlási-sebesség növekedés rossz prognózisra utal.
|
|
Last modified: Monday, 10 February 2014, 2:43 PM