V./4.2.: Etiológia

történet

Az agyérkatasztrófa (stroke) az agy akut vérkeringési zavara következtében alakul ki. Hirtelen kialakuló neurológiai tünetekkel (góctünetek, tudatzavar) jár. A tünetek 24 órán túl is fennállnak, vagy pedig 24 órán belül meghal a beteg. Klinikailag elkülöníthető kórkép az átmeneti agyi ischaemiás vérkeringési zavar (transiens ischaemiás attack, TIA), ahol a tünetek 24 órán belül megszűnnek. Jelenleg a TIA definíciója változik (ti. 1 órán belül megszűnő tünetek mellett képalkotó vizsgálatokkal még nincs kimutatható szövetkárosodás).

Az amerikai TOAST-vizsgálatban (Trial of Org 10172 in Acute Stroke Treatment) alkalmazott felosztás 5 csoportba sorolja az ischaemiás stroke-okat az etiológia alapján: 1. nagyérbetegség-alapú, vagy atherothromboticus stroke, 2. kisérbetegség-alapú, vagy lacunaris stroke, 3. cardioemboliás stroke, 4. egyéb, ismert okból kialakult stroke, 5. ismeretlen okú, cryptogen stroke. Az oxfordi beosztás a tünetek és a prognózis alapján 4 csoportot különít el (ld. alább).

megjegyzés

Az összes stroke-betegség 85%-a ischaemiás, 15%-a vérzéses eredetű. A nagy artériák atherothrombosisa vagy az embolusuk általában territoriális infarctust okoznak. Ez azt jelenti, hogy egy adott artéria által ellátott agyterületben alakul ki az infarctus. Az a. carotis communis és interna súlyos fokú stenosisa, elzáródása gyakran okoz határzóna (nagy artériák ellátási határterületében) infarctust. Az így kialakult infarctus haemodynamikai okokkal magyarázható. A határzónák az agy hypoxiára legérzékenyebbek területei, ezért alakul ki itt először infarctus súlyos carotis betegségben, amikor enyhébb keringészavar még territoriális infarctust nem is okoz (ennek kivédésében a kollaterálisoknak is szerepe lehet, erről később még lesz szó a tünetmentes carotis stenosis tárgyalásakor).

A kiserek betegsége az eddigiekkel szemben ún. lacunaris infarctust okoz. A magasvérnyomás-betegség, a cukorbetegség a kis erekben lipohyalinosist és arteriolosclerosist okoz. Lacunaris infarctusról akkor beszélünk, ha a laesio mérete a hemispheriumokban kisebb, mint 15 mm; az agytörgyben pedig kisebb, mint 10 mm. Kisméretű embolusok is okozhatnak lacunaris infarctust.

Last modified: Tuesday, 11 February 2014, 8:55 AM