fontos

VI./1.3.: Asszociációs pályák

Ezek a pályák ugyanazon félteke különböző területeinek neuronjai között alakínak ki kapcsolatot. Feladatuk a meghatározott funkciójú kérgi területekre vetülő működések összehangolása. Az alapján, hogy ez egy adott funkcionális rendszeren belül, vagy több ilyen között történik, beszélhetünk uni- és multimodalis asszociációról. Eszerint az asszociációs pályák állhatnak egészen rövid rostkötegekből, ezek a rövid asszociációs rostok (pl. a látókéreg különböző Brodmann areái között) vagy az agylebenyek között hosszan lefutó kötegekből, ezek a hosszú asszociációs rostok. Utóbbiakat különösen jól lehet az agy rostozásával ábrázolni.

Ilyen, a különböző féltekéket összekötő, makroszkóposan jól rostozható fasciculus-ok a fasciculus frontooccipitalis (superior et inferior), a fasciculus temporooccipitalis, az insulától medialisan és mélyebben a fasciculus longitudinalis inferior (seu uncinatus) a homlok- és a halántéklebeny főként basalis részeinek összekapcsolására.

A fasciculus longitudinalis superior caudalisabb helyzetű nyalábjaként fogható fel a fasciculus arcuatus seu frontotemporalis, amely az előbbihez hasonlóan a homlok- és halántéklebeny között, azonban ezek magasabban fekvő tekervényei között hoz létre kapcsolatot. A fasciculus longitudinalis superior magasabban haladó rostjai elérik a nyakszirtlebenyt is.

A cingulum övszerűen öleli körbe a corpus callosum lateral felé kisugárzó rostjait. Régebbi könyvekben a cingulum megnevezés mellett a találó fornix periphericus kifejezéssel is találkozhatunk. (A fornixnak a septum pellucidum és a hippocampusformatio közötti rostjait is szokás az asszociációs pályák közé sorolni.)

A szomszédos gyrusokat egymással összekapcsoló kötegeket fibrae arcuatae (propriae)-nek vagy „U”-rostoknak nevezzük.

A gyrusok közül kiemelten fontos asszociációs szereppel bír a parietalis, temporalis és occipitalis lebenyhatáron elhelyezkedő gyrus angularis és supramarginalis, melyeknek kiterjedt subcorticalis asszociációs kapcsolataik vannak a távolabbi kéregrészekkel.

Zuletzt geändert: Tuesday, 11. February 2014, 09:14