VII./3.3.: Mágneses rezonancia vizsgálat – MR

VII./3.3.: Mágneses rezonancia vizsgálat – MR

Az MRI vizsgálat előnye, hogy nemcsak morphologiai leírásssal szolgál, hanem viselkedésére vonatkozóan is kaphatunk információkat: DWI és a vaszkularizáltságot tükröző perfúzió (CT-vel is vizsgálható).

Az extraaxialis meningeoma rendszerint expanzív növekedést mutató tömeghatása következtében ismerhető fel, mint kerek terime, mert T1 súlyozással sem különbözik jeladása jelentősen az agyállományétól (sinusba is beterjedhet, a duralis sinus érintettségét ki kell mutatni, mert a műtéti tervet jelentősen befolyásolja!) (3. fotó).

image
3. fotó: Praecentralis convexitas meningeóma – Balogh Attila

T2 súlyozással az agyi parenchymánál kissé fokozott jelintenzitású, homogén, keskeny tokja is lehet. Ha T2 súlyozással is izointenzív a jel, és nincsen perifokális oedema, az amellett szól, hogy a meningeoma összetétele inkább fibrosus, „kemény”, (fibroblasticus meningeoma). Erős jeladás magasabb víztartalmat, „lágyabb” konzisztenciát jelezhet (angioblasticus v. meningothelialis meningeoma).

megjegyzés

Kontrasztanyag adására: A Gadoliniumot jól halmozza. Nyilvánvaló, hogy a meningeomák ereinek – lévén extraaxialisak – nincs közük a vér-agy gáthoz. Artériás vérellátásukat az a. carotis externa duralis ágaiból kapják. Amint növekednek, egyre inkább „lopják” a vért a pialis-corticalis ágakból, s ez nagyobb agresszivitásra, recurrens hajlamra utal.

Jellemző a duralis bajusz (azaz a dura elkeskenyedő festődése a tumor környezetében: "dural tail", ez lehet h. reaktív vaszkularizációból, a vénás drenázsból adódik - a dura mentén, de tumorterjedésre is gondolhatunk) (4. fotó).

image
4. fotó: Meningeóma “dural tail” – Balogh Attila

A meningeomákban gyakori meszesedés – MR-rel csak a gradiens echo képeken szembetűnő. (natív CT-vel jól látható) (5. fotó).

A diffúzió súlyozott képalkotás (DWI) segítségünkre van a meningeomák várható viselkedésének megítélésében. Amennyiben a voxelen belül a vízmolekulák elmozdulása korlátozott, erős jelet fogunk látni ezen a területen (ADC mapping-en éppen gyenge jelet mutat). Ez a hypercellularitásra utalhat, ami jellemző az agresszívebb, atipikus és recurráló meningeomákra. A DWI tehát a meningeomák (korlátozott) szövettani megítélésére alkalmas / azzal mutat korrelációt.

image
5. fotó: Meszet tartalmazó bal parietális convexitás meningeóma– Balogh Attila
Zuletzt geändert: Tuesday, 29. April 2014, 13:01