bevezetés

X./2.7.: Az EMT részvétele az oktatásszervezésben

Egészségügyi szervező alapképzés, ügyvitelszervező szakirány

A Semmelweis Egyetemen – a Veszprémi Egyetem közreműködésével – a 2003/2004-es tanévben indult el az egészségügyi informatikus menedzserek (Health IT manager) oktatása, ötéves képzés formájában. A többciklusú felsőoktatási képzésre való áttérés során ez a szak megszűnt, a 2005/2006-os tanév óta az egészségügyi szervező alapszak ügyvitelszervező szakirányán szerezhetnek felsőfokú végzettséget azok, akik egészségügyi informatikai menedzserként képzelik el a jövőjüket. A BME a 2008/2009-es tanévben kapcsolódott be e képzésbe, ekkor vette át a számítástechnika-informatika tantárgyak oktatását a Veszprémi Egyetem utódjától a Pannon Egyetemtől (http://www.sote.hu/intezetek/?inst_id=145) .

Az egészségügyi ügyvitelszervező szakirányt választók a képzés során szerzett széles körű orvos-, egészségtudományi, egészségügyi, általános és klinikai informatikai, gazdasági, pénzügyi, számviteli és adózási alapismereteik révén közvetíteni tudnak a különféle szakemberek csoportjai között, különösen az orvosok és más egészségügyi szakemberek, valamint a mérnökök és informatikusok között. Felkészültségük alkalmassá teszi őket a multidiszciplináris kutató-fejlesztő és innovatív alkalmazói munkacsoportokban való részvételre, a szükséges gyakorlati tapasztalatok megszerzése után pedig az ilyen vegyes csoportok munkájának összefogására, irányítására is (http://www.eii.hu/?q=hu/node/6).

A számítástechnikai-informatikai tantárgyak (https://www.vik.bme.hu/kepzes/alapkepzes/esza/) oktatásának szakmai felügyeletére a két kar közös szakbizottságot hozott létre. Az Egészségügyi Informatikai Szakbizottság (EISZB) 2009 februárjában kezdte el a munkát. Az EISZB feladata az egészségügyi ügyvitelszervező szakirány mintatantervének gondozása és az oktatás felügyelete mellett az egészségügyi informatikai mesterképzés előkészítése (http://emt.bme.hu/emt/hu/esza). A diplomás ügyvitelszervező magas szinten képes ellátni a kórházak, a rendelőintézetek, a háziorvosi szolgálatok, valamint az egészségügyi háttérintézmények informatikával összefüggő feladatait, azaz

  • A) képes egészségügyi ügyvitelszervezőként, az információrendszer szervezőjeként és üzemeltetőjeként, kontrollerként dolgozni;

  • B) ismeri az egészségügy struktúráját, az egészségügyi intézmények rendszerét, felépítését, működési mechanizmusát, az intézmények közötti információáramlás módját;

  • C) ismeri az alapvető gazdasági összefüggéseket, törvényszerűségeket, és alkalmazni tudja az intézményi (vállalati) gazdálkodás alapvető szabályait;

  • D) képes alkalmazni az egészségügy finanszírozásáról szerzett elméleti, gyakorlati ismereteit;

  • E) önállóan tud számítógépes rendszereket kezelni, működtetni;

  • F) alkalmazni tudja a rendszer- és információelmélet, a szervezés- és vezetéselmélet alapjait;

  • G) ismeri a számvitel és adózás alapjait, továbbá az alapvető számvitel-elemzési technikákat.

A tanulmányok folytatására a Semmelweis Egyetemen elsősorban az egészségügyi menedzser, a BME-n pedig az egészségügyi mérnöki mesterképzés ad lehetőséget, de egészségügyi ügyvitelszervezői végzettséggel más szakokon és más egyetemeken is lehet mesterfokozatot szerezni. Az EMT-nek alapvetően a mintatanterv számítástechnika-informatika vonulatának kialakításában és gondozásában, e tantárgycsoport oktatásának szervezésében, a hallgatók tájékoztatásában és a velük való kapcsolattartásban van állandó szerepe.

Egészségügyi mérnöki mesterképzés

fontos

(https://www.vik.bme.hu/
kepzes/mesterkepzes/
egeszsegugyi/
)

Az egészségügyi mérnöki szak – a BME és a SE közös képzési programja – Magyarországon az első olyan átfogó oktatási forma, amely egészségügyi (orvosbiológiai) mérnöki mesteroklevelet ad ki. A cél olyan interdiszciplináris elméleti és gyakorlati ismeretekkel, valamint alkalmazási készséggel rendelkező mérnökök képzése, akik műszaki, informatikai, orvosi vagy természettudományos alaptudásukat kiegészítve, az egészségügyi mérnöki tevékenységek rendkívül széles területén hasznosíthatják. Az egészségügyi mérnököket az élő és élettelen természettudományi, műszaki, gazdasági és humán ismereteik révén szakterületükön tervezői és kutatás-fejlesztési feladatok ellátására, egészségügyi és műszaki szakemberekből álló csoportok kutató, fejlesztő és innovatív alkalmazói munkájában való közreműködésre, megfelelő gyakorlat után ilyen csoportok önálló irányítására alkalmazzák. A mesterdiploma megszerzése feljogosít a doktori képzésben való részvételre.

Az orvosbiológiai mérnökképzés (biomedical engineering) az 1970-es években jelent meg önálló szakként a világban, eleinte elsősorban az Egyesült Államokban. Jelenleg több mint 300 orvosbiológiai mérnöki képzés van már világszerte, ebből csaknem 100 Európában. A BME-n már az 1970-es években létezett az orvosbiológiai méréstechnikai szakmérnöki szak. 1995-ben indította el a BME a SE és az Állatorvostudományi Egyetem részvételével – Magyarországon mindmáig egyedüliként – az orvosbiológiai (2002-től egészségügyi) mérnökök képzését. A szakon 2009-ig mintegy 210 oklevelet adtak ki, ebből 55-öt orvosi diplomával rendelkezőknek.

A képzés 2009 szeptemberétől 4 féléves mesterképzéssé alakult át. A vonatkozó kormányrendelet szerint alapdiplomával (BSc, BA), valamint főiskolai vagy egyetemi diplomával rendelkezők is részt vehetnek államilag támogatott formában a mesterképzésben (a korábbi tanulmányokkal együtt egy hallgató összesen 12 államilag támogatott félévet vehet igénybe). Az EMT szerepe elsősorban a felvételizők tájékoztatása és a velük való kapcsolattartás.

Last modified: Monday, 21 November 2011, 3:37 PM