|
IV./2. Fejezet: Rotátor köpeny szakadás
Ebben a fejezetben bemutatjuk a rotátor köpeny szakadás etiológiáját, diagnosztikáját és terápiáját.
IV./2.1. Definíció
A rotátor köpeny talán a legfontosabb képlet, mely a felkarcsont mozgatásában szerepet játszik. Négy izom inából összeálló lemezről van szó, mely a humerust elölről, és hátulról köpeny szerűen beborítja. A rotátor köpenyt alkotó izmok a következőképpen helyezkednek el: a tuberculum maius elülső részén tapad a m. subscapularis ína, a tub. maiust felülről éri el a m. supraspinatus, közvetlenül e mögött van a m. infraspinatus tapadása, míg a tuberculum maius hátsó-alsó részén a m. teres minor végződik. Alapvetően háromféle módon szakadhat el az ín: kialakulhat részleges szakadás az ízület felőli oldalon, részleges szakadás a subacromialis bursa felőli oldalon, és teljes vsatagságú szakadás. A szakadás leggyakrabban a m. supraspinatus ínán következik be, a tapadástól körülbelül 1-1,5 cm távolságban.
IV./2.2. Előfordulás
Cadavereken végzett vizsgálatok alapján tudjuk, hogy teljesen panaszmentes vállakban is kialakul rotátor köpeny szakadás az életkor előrehaladtával: az 5. évtizedben körülbelül 10 %, a 6. évtizedben körülbelül 25 %, a hetedik évtizedben körülbelül 50 %, míg a 9. évtizedben kb. 80 %-os gyakorisággal. A panaszokat okozó rotátor köpeny szakadások fiataloknál elsősorban fej feletti sportot (röplabda, kézilabda, tenisz, stb.) végző sportolókon, vagy sérülést követően alakulnak ki. A negyedik, ötödik évtizedtől egyre gyakrabban találkozunk a sérülések mellett degeneratív alapon kialakuló rotátor köpeny szakadással.
IV./2.3. Etiológia
Kialakulásában külső, és belső okokat találunk. A belső okok közül vezető helyen szerepelnek a degeneratív folyamatok. Mivel a rotátor köpeny vérellátása a supraspinatus ín tapadása közelében rendkívül rossz, így a gyógyhajlama is gyenge; itt fog a leggyakrabban elszakadni. Ugyancsak szerepet játszik a szakadás kialakulásban az élekor. A külső okok közül fontos az acromion alakja, esetleges trauma és az ízület instabilitása.
IV./2.4. Klinikai megjelenés
A részleges szakadás rendszerint fájdalom formájában jelentkezik, a funkció romlása kisebb mértékű. Klinikailag a rotátor köpeny működését vizsgáló tesztek közben jelezhet a beteg fájdalmat, valamint a felkar abductiója során jelentkezhetnek panaszok. Gyakori a dobó mozdulat közben jelentkező fájdalom is. Teljes vastagságú szakadás esetén a fájdalom mellett a funkció is jelentősen károsodik: amelyik izom ína érintett, az a funkció fog gyengülni, vagy kiesni.
IV./2.5. Vizsgálatok
A klinikai tesztek során a rotátor köpeny funkcióit vizsgáljuk, amennyiben az adott működés gyengült, fájdalmas, úgy valószínű a megfelelő izom inának szakadása. A m. supraspinatus szakadása esetén az abdukció, a m. subscapularis szakadása esetén a berotáció, a m. infraspinatus és a m. teres minor szakadása esetén pedig a kirotáció gyengült vagy hiányzik. (1. és 2. ábra) Röntgen felvételen a humerus fej carnial felé történő migratiója látható gyakran, mivel a rotátor köpeny depressor funkciója gyengül a szakadás miatt. (3. ábra) Ultrahang vizsgálattal és MR felvétellel látható a szakadt ín.
1. ábra: Jobb oldali masszív rotátor köpeny szakadás klinikai képe. A beteg nem tud abdukálni, gyakorlatilag csak a deltoideus működése segítségével emeli az egész vállízületet. Ezt az állapotot nevezik pseudoparalysisnek. A kép jobb oldalán látható, hogy az abdukció hiánya mellett at aktív kirotáció is hiányzik.
|
2. ábra: A rotátor izmok erősen atrofizáltak a chronicus szakadás miatt.
|
3. ábra: Anteroposterior röntgen felvételen látható, hogy a humerus fej cranial felé migrál, mert a deltoideus húzásának nem tud ellenállni a szakadt rotátor köpeny.
|
IV./2.6. Diagnózis
A fizikális tünetek, a kórtörténet és a képalkotó vizsgálatok alapján állítható fel.
IV./2.6.1. Differenciál diagnózis
Impingement szindróma, tendinitis calcificans, befagyott váll, nyaki porckorongsérv.
IV./2.7. Kezelés
-
- Gyógytorna és fizikoterápia: Amennyiben a funkció szakadt ín mellett is megfelelő, vagy a beteg általános állapota, életkora alapján nem ajánlott a műtét
-
- Fájdalomcsillapítók és NSAID
-
- Műtét: Nyitott, mini-open, vagy arthroscopos módszerrel a leszakadt ín visszavarrása a tuberculum maiushoz. (4. ábra) Utána szigorú gyógytorna javasolt.
4. ábra: Arthroscopos képen látható a rotátor köpeny teljes vastagságú szakadása.
|
Irodalom
Kötelező irodalom:
- Szendrői Miklós: Ortopédia 25.4. fejezet
Ajánlott irodalom:
|
|