|
IV./8. Fejezet: A biceps hosszú fejének és eredésének elváltozásai
|
|
A fejezet áttanulmányozásával a biceps hosszú fej inának és az ín eredésének betegségeivel ismerkedhet meg az olvasó.
IV./8.1. Definíció
|
|
A musculus biceps brachii hosszú feje a tuberositas supraglenoidalisról ered, majd az ízületen keresztülhaladva jut a humerus elülső felszínén lévő árkába (sulcus tendinis capitis longi musculi bicipitis brachii), melyben fut tovább distal felé. Részleges intraarticularis elhelyezkedése, valamint a glenoid felső részéről történő eredése miatt igen gyakran részt vesz a vállízületi patológiás folyamatokban. Elsősorban a biceps ín gyulladása, felrostozódása, esetleg szakadása, valamint az ín eredésének sérülései okoznak panaszokat. Az ín eredésének sérülését egy betűszóval látták el: Superior Labral AnterioPosterior laesio, azaz SLAP laesio.
IV./8.2. Előfordulás
A SLAP laesio akutan kialakulhat sportolóknál, főként fej feletti sportot végzőknél (tenisz, röplabda, kosárlabda, stb.), míg az eredés chronicus sérülése, és az ín gyulladása, felrostozódása elsősorban középkorban jelentkezik. A biceps hosszú fej ínának szakadása rendszerint spontán következik be, miután chronicus gyulladás az ín állományát meggyengítette. (1.ábra)
1. ábra: A biceps hosszú fejének szakadása után az izom hasa összehúzódik, és distalizálódik, így megváltoztatva a felkar alakját. Ennek a tünetknek a neve: Popeye-sign.
|
IV./8.3. Etiológia
A biceps ín gyulladása önállóan rendszerint valamilyen sérülés következtében, vagy túleröltetés eredményeképpen jön létre. Bizonyos vállízületi betegségek, mint az impingement szindróma, rotátor köpeny szakadás, instabilitás, arthrosis a biceps ín intraarticularis elhelyezkedése miatt másodlagosan okozhatják az ín elváltozásait.
IV./8.4. Klinikai megjelenés
A váll elülső felén, nyomásra és terhelésre jelentkező fájdalom a legtipikusabb tünet. A fájdalom gyakran a felkar felé sugárzik.
IV./8.5. Vizsgálatok
|
|
A típusos helyen levő fájdalom és nyomásérzékenység mellett rezisztencia ellenében nyújtott könyökkel és supinalt tenyérrel végzett felső végtagi anteflexió (palm up teszt) típusosan provokálja a fájdalmakat. Ugyancsak jellegzetes tünet a fájdalom megjelenése a könyök erő ellenében végzett flexiójakor és supinatiójakor. Röntgen vizsgálaton lényeges eltérést nem látunk, ultrahang és MR vizsgálat igazolhatja a biceps ín körüli folyadékgyülemet. MR arthrographiás vizsgálattal a leszakadt biceps eredés is kimutatható lehet.
IV./8.6. Diagnózis
A fizikális vizsgálat, a tünettan és a kórtörténet alapján állítható fel a diagnózis, melyhez szükségesek a pontos képalkotó vizsgálatok.
IV./8.6.1. Differenciál diagnózis
Impingement szindróma, tendinitis calcificans, rotátor köpeny szakadás, nyaki porckorongsérv.
IV./8.7. Kezelés
Arthrosis
-
Konzervatív kezelés: NSAID per os és lokálisan, gyógytorna, fizikoterápia. Idős korban bekövetkező biceps szakadás rendszerint nem igényel sebészeti ellátást.
-
Műtéti kezelés: Amennyiben a konzervatív kezelés nem vezet eredményre, szóba jön a biceps ín arthroscopos felkeresése, a szakadt, gyulladt részek eltávolítása. Ha az ín funkciója súlyosan károsodott, úgy célszerű azt átvágni, és fiatal aktív korban a sulcus bicipitalisban rögzíteni, idősebb korban azonban erre nincs szükség. SLAP laesio esetén a felrostozódott, degenerált részt szükséges eltávolítani arthroscopos technikával, míg az eredés leszakadása esetén reinsertio végzése vállhat szükségessé.
Irodalom
|
|
Kötelező irodalom:
- Szendrői Miklós: Ortopédia 25.5. fejezet
Ajánlott irodalom:
|
|