XI./6.1. fejezet: Dongaláb (pes equinovarus congenitus)

XI./6.1.1. Definíció

fontos

A láb veleszületett komplex deformitása a lábtő equinus és varus, illetve az előláb adductus és szupinált (de a lábtőhöz képest pronált) helyzetével.

XI./6.1.2. Előfordulás

Gyakorisága 1-2 ezrelék, fiúkban 2x gyakoribb, az esetek nagyobb része kétoldali.

XI./6.1.3. Etiológia

Multifaktorialis. Genetika: polygénes öröklődés (osteogen, vascularis, kötőszöveti, neurogén, hormonális okok). Környezeti tényezők: méhen belüli kényszertartás. A familiárisan halmozódó forma általában súlyosabb deformitást okoz, mint a sporadikus megjelenésű.

Etiológiai formák: 1) strukturális (leggyakoribb), 2) tüneti (komplex fejlődési rendellenesség része), 3) teratológiai (az érintett végtag fejlődési rendellenessége), 4) szekunder (neuromuscularis eredetű), 5) tartási dongaláb.

XI./6.1.4. Klinikai megjelenés

A láb a felső ugróízületben flexiós helyzetben rögzült (equinus kontraktúra), az alsó ugróízületben varus deformitás észlelhető, a láb szupinált helyzetbe kerül, a Chopart- és Lisfranc ízületeiben az előláb adductus és plantarflektált helyzetben van. A láb „bab” alakú, a külső talpél konvex, a sarok magasan áll, a sarokgumó helyén zsírszövet tapintható, a belső talpél közepén és a sarokgumó felett barázda észlelhető, a talusfej lateralisan elődomborodik.

image
1. ábra: Dongaláb deformitás típusos klinikai megjelenése: a sarok varus és equinus, az előláb adductus, szupinált és plantarflektált helyzetben.

XI./6.1.5. Vizsgálatok

Röntgen:

Újszülött korban a diagnózis felállításához nem szükséges. A későbbiekben a konzervatív kezelés eredményének megítélése, műtéti terv felállítása céljából kétirányú röntgenfelvétel.

XI./6.1.6. Differenciáldiagnózis

Pes adductus (az előláb adductusban van, de a sarok nincs varusban és equinus helyzetben). Pes supinatus (az előláb supinatioban, a sarok enyhe varusban van, de nincs equinus kontraktúra).

XI./6.1.7. Prognózis

A prognózis kedvezőtlen rigid kontraktúrák, atrophiás lábszárizomzat esetén, illetve a teratológiai és tüneti csoportban, valamint a strukturális csoport egy kisebb részében (rebellis alcsoport).

XI./6.1.8. Kezelés

Konzervatív kezelés: újszülött korban észlelt deformitás esetén az első napokban a láb tornáztatása a kontraktúrákkal ellentétes irányban. Ideális esetben 5-7. napos életkorban a gipszkezelés elkezdése (hetente végzett gipszcsere a láb fokozatos korrekciójával). A Ponseti módszere szerinti redressziós gipszkezeléssel az equinus kontraktúra (és a következményes magas állású sarok) kivételével az összes deformitás korrigálható.

A gipszkezelés során az abdukciós véghelyzet (a lábnak a femur hossztengelyéhez viszonyított 60-70 fokos abdukált helyzete) elérését követően a felső ugróízületi equinus kontraktúra oldása céljából az Achilles-ín műtéti átvágása (percutan Achillotomia) végzendő. A műtétet követően további 3 hétig a gipszelés folytatása a láb 20-30 fokos dorsalflektált és abdukált helyzetében.

fontos

További 3 hónapig korrekciós ortézis viselése napi 24 órában, majd 3 éves korig napi 14 órában.

image
3. ábra: A dongaláb deformitásban észlelhető kontraktúrákkal ellentétes irányú, abductiós és dorsalflexiós helyzetű ortézis.

A módszer fél éves korig alkalmazható, ennél idősebb gyermekekben a redressziós gipszkezelés a kontraktúrák csökkentése, műtéti előkészítés céljából végzendő.

A műtéteket követően gyógycipő, illetve a láb plantigrad helyzetének megtartására műanyag korrekciós sín éjszakai viselése javasolt.

Műtéti kezelés:

  • - Achillotomia: percutan Achillotomia fél éves kor alatt, a Ponseti módszer részeként. Fél éves életkor felett nyílt Achillotomia (Z-tenotomia).

  • - Hátsó medialis felszabadítás: lágyrész műtét, a deformitást fenntartó kontraktúrák oldása (inak hosszabbítása, ízületi tokok és ínhüvelyek bemetszése). Fél éves kor felett, a redressziós gipszkezelés eredménytelensége vagy recidíva esetén. Gipszrögzítés 4-12 hétre.

  • - M. tibialis anterior ín transzpozíció: a peroneus izomzat gyengesége esetén, az előláb adductus helyzetének korrekciója céljából az izom tapadásának áthelyezése a II. metatarsus basisára.

  • - Subtalaris-Chopart ízületi arthrodesis: csontos műtét, a láb növekedésének befejeződését követően, csontos ék kivételével az ízületek elmerevítése. Gipszrögzítés 3 hónapra.

XI./6.1.9. Irodalom

irodalom

Kötelező irodalom

  • Szendrői Miklós: Ortopédia 30.2.2. fejezet

Utolsó módosítás: 2019. October 1., Tuesday, 09:46