5.: A kamrai érfonatok és a kamrák vérellátása

       1.: A plexus choroideusok  fejlődése

történet

A kamrákban a bennük lévő érfonatok (plexus choroideus) révén termelődik az agy-gerincvelői folyadék. Az érfonatokat kamránként ugyan különböző erek látják el, kialakulásuk azonban az agy fejlődése során azonos mechanizmussal történik. Ennek lényege, hogy a velőcsőnek először primer majd szekunder agyhólyagokká tágult része helyenként egy sejtréteg vastagságú marad. Ezeken a helyeken a pia mater (érhordó hártya) hozzáfekszik ehhez a vékony lemezhez, amelyet a finom szövésű érfonattá alakuló choroid erek be is türemítenek a kamrába. Az agyhólyag falából származó lemezt lamina choroidea epithelialisnak, a pia maternek az előbbi felett érfonatokat képező részét thela choroideának nevezzük .

A plexus choroideus tehát nem más, mint a pia mater egy részlete a benne futó erekkel, amely a kamra üregébe nyomulva magára vonja a kamrát bélelő lamina epithelialist. Azt a szakadási szélet pedig, amelyik az agy anatómiai preparálása során a plexus choroideus eltávolításakor visszamarad, taeniának hívjuk. A taeniák ilyenformán a plexusok rögzülési helyei.

       2.: Az oldalkamrák érfonatai

fontos

Az oldalkamrák plexus choroideusa összesen három artériás törzsből származik. Az alsó kamraszarv plexusát az arteria choroidea anterior táplálja, amely rendszerint az artéria carotis internából annak bifurcatioja alatt ered, s a pia materrel a fissura choroideán át nyomul a cornu inferiusba annak plexus choroideusát képezve. Ennek vérellátásához az artéria cerebri posteriorból eredő artéria choroidea posterior lateralis is hozzájárul, amely az előbbivel többszörös anastomosist képez. A plexus choroideus itt egyfelől a taenia fimbriaen (a fimbria hippocampi szélén) másfelől ezzel szemközt a taenia terminalison tapad meg.

Innen a taenia fimbriae folytatásába eső crus et corpus fornicisnek a pars centralisban elhelyezkedő taenia fornicisén, illetve a taenia terminalis folytatásába eső taenia choroideán  tapadva halad előre a foramen Monroei-hoz. Ezen a szakaszon vérellátását a III. agykamra felől érkező artéria choroidea posterior medialisbólkapja, amely szintén az artéria cerebri posterior ága. A két kamrarész átmeneténél a plexus kiszélesedő részét glomus choroideumnak hívjuk. A cornu anterius és a cornu occipitale nem tartalmaz érfonatot.

      3/A.: A III. agykamra érfonatai 

fontos

A foramen Monroeinál a két taenia fornicis a harmadik kamrába átlépve tulajdonképpen egymásban folytatódik, míg a taenia choroidea a thalamuson húzódó stria medullaris thalami szélének megfelelő thaenia thalamiba  megy át. Ez utóbbi a habenulákon át a comissura habenularumra is ráterjed. A plexus choroideus így a két thalamus között kifeszülve rögzül. Vérellátását az oldalkamra pars centralisánál leírt két artéria choroidea posterior medalisból kapja, amelyek a splenium corporis callosi és a comissura fornicis között nyomulnak be a pia materrel a lamina choroidea epithelialis ventriculi tertii felett.

       3/B.: A IV. agykamra érfonatai

A negyedik kamra plexusa a taenia choroidea ventriculi quarti  mentén tapad. Magát a taeniát T betűhöz szokás hasonlítani, mivel lent a kamra csúcsánál, az obextől indul, a velum medullare inferius szélein száll fel, majd lateral felé fordulva a kamra oldalsó kiöblösödéseihez futva éri el a foramina Luschkae-t. A plexus choroideus ventriculi quartinak a kisagy-híd szögletben az előbbi nyílásokon előbukó részét Bochdalek-féle virágkosárnak nevezzük. A plexus gyakran előbújik a páratlan foramen Magendie-n keresztül is. Vérellátásáról az artéria cerebelli posterior inferior ága gondoskodik.

Zuletzt geändert: Monday, 10. February 2014, 10:33