I./3.3.: Renalis ectopiák

I./3.3.1.: Az ectopiák osztályozása

fontos

A renalis ectopia lehet longitudinalis (bárhol a gerinc mentén, de leggyakrabban a kismedencében), keresztezett, renalis fusio és renalis malrotatio. Az ectopiák felosztását illetően más megoldás is megfontolandó lehet: Primer ectopiák (dystopia) és secunder ectopiák. Utóbbihoz tartozna a ptosis, és a ptosis malrotatioval, valamint a tumorok okozta helyváltozás. Az előbbi, primer csoport ipsi- és contralateralis lenne. Az ipsilateralis csoportba tartozna a cranialis és caudalis elhelyezkedés (lumbalis, ileolumbalis, ileopelvicus, pelvicus), a bilateralis dystopia, a dystopiás fuzionált vesék (incl. patkóvese) és a dystopiás soliter vesék.

I./3.3.2.: Longitudinalis ectopia

A longitudinalis ectopiában a vese pelvicus, sacralis, alacsonyabb lumbalis szinten elakadt, de előfordul intrathoracicus elhelyezkedésű vese is (inkább baloldalon), de ez nem a diaphragma herniatión át felszállt vese! A lejjebb fekvők közé sem számítjuk a hypermobilis (vándor) veséket. A radiologus feladata ilyenkor a vese „keresése”, az erek, arteriák és vénák (aberránsok is) kimutatása. A kismedencei ectopia a vese fejlődéséből magyarázható (elmarad az ascensus). Ectopiában gyakori az egyéb morphologiai és működési rendellenesség is (vesicoureteralis reflux, hydronephrosis), annak következtében, hogy az ureter a vesemedencéhez magasan csatlakozik, gyakori a hypospadiasis, és az ellenoldali vese agenesise.

A radiológus feladata ellenőrizni a vesearteriák eredését (arteria iliacából vagy az aortából ered?), valamint radiológiai módszerekkel (elsődlegesen UH) állapítható meg a vese nonrotaciója is: előreforduló pyelont látunk. MRI-vel a natív, T1 súlyozott, zsírelnyomásos vizsgálattal, illetve közvetlenül a kontrasztanyag-adás után látható, majd késői képeket készítünk, amelyeken a vese egységesen hyperintensivvé válik.

I./3.3.3.: Keresztezett dystopia

Keresztezett dystopiában a vese az ellenoldalon található (gyakrabban kereszteződik a bal, mint a jobb). Nagyon gyakori, hogy egyéb urogenitális eltérések is kísérik: urolithiasis (obstructiós), megaureter, hypospadiasis, ureteralis reflux és következményes uroinfectio, urethralis billentyűk, a vese multicystás dysplasiája sőt, cryptorchismus is.

 

feladat

A radiológus feladata a vesék helyzetének, egymáshoz való viszonyának, fusiójának ábrázolása, a húgyelvezető rendszer morphologiájának és viszonyainak feltárása, az esetleges reflux kimutatása, valamint a veseerek (arteriák és vénák) lefutásának, egymáshoz való viszonyának ábrázolása. Az ectopiás vese az uretere és az erei lefutása alapján ismerhető fel. A keresztezett vese rendszerint lejjebb helyezkedik el, mint a valódi helyén lévő. Keresztezett ectopia esetén gyakori a vesék fusiója, de lehet különálló is. A fenti anatómia tisztázása nem mindig lehetséges egyetlen vizsgálómódszerrel (UH), hanem egyéb – mivel rendszerint csecsemőről, kisdedről van szó – lehetőleg nem sugárterhelő módszert (MRI) kell igénybe venni.

I./3.3.4.: Renalis fusio (pl. lepényvese, patkóvese)

megjegyzés

Többféle lehet, patkóvese, lepény vagy discoid vese (teljes fusio). Lepényvese esetén gyakori az egyéb (urogenitális és nem-urogenitális malformatiokkal, komplex fejlődési rendellenességekkel való együttes) előfordulás. Ilyenek lányokban a vaginalis agenesia, fiúknál a testisek descensusának elmaradása, a sacralis agenesia, caudalis regressio, analis eltérések.

A patkóvese akkor jön létre, amikor a két vese (sokkal gyakrabban az alsó, csak kb. 10%-ban a felső) pólusai közt parenchyma híd alakul ki. Fiúkban/férfiakban kétszer-háromszor gyakoribb, mint nőkben. Nagyon gyakori caudalis ectopiával (ld. esetünk bemutatott készítményét!). Egyéb fejlődési zavarokkal való előfordulása gyakori, ilyenek a genitourinalis fejlődési rendellenességek (fiúkban hypospadiasis, hereleszállás elmaradása, lányokban uterus bicornis ureter duplicatiók skeletalis anomaliák, anorectalis, cardiovascularis fejlődési rendellenességek, a központi idegrendszer anomáliái. Genetikailag kimutatható eltérés viszonylag gyakori:18-as trisomia, Turner-szindróma. Radiológiailag kimutatható a vesék (rendszerint alsó pólusú) fusiója UH-gal, ugyancsak UH-gal mutatható ki az a rendellenesség, amikor a vesék hossztengelye medial felé fordul.

Az isthmus rendszerint az L. IV.- V. csigolya magasságban van, az aorta és az a. mesenterica inferior között. A vesemedencék előrefordulnak és az ureterek innen erednek (ld. esetünk bemutatott készítményét!). Patkóvesében és a hozzá tartozó húgyutakban gyakrabban fordul elő kő. Patkóvesét vesicoureteralis reflux kísérheti, a hydronephrosis a gyakori ureteropelvicus stenosis következménye. A radiológus feladata a vese alakjának, a fusio mértékének kimutatása (csak egy kötőszövetes híd v. parenchymás összefüggés) és a localisatio bemutatása, a kereszteződő képletek egymáshoz való viszonyának feltárása (arteriák, aberráns arteriák), egyéb együttjáró anomáliák/következmények (kő, reflux, hydronephrosis) kimutatása. Az arteriák (Doppler, duplex-UH) pl. leszoríthatják az uretert, vizeletelvezetési zavart okozva.

megjegyzés

UH-gal ábrázolható mindkét vese, az aorta előtt a parenchyma/kötőszövetes híd közöttük és a két előreforduló vizeletgyűjtő/elvezető rendszer. Ha a pyelon nem tágult, normális esetben nem látható, mert nincs benne vizelet. Csak akkor válik (echomentesen) láthatóvá a pyelon és a kelyhek, mikor a vizelet pang bennük. CT-vel (natív, de jobb iv. kontrasztanyagot alkalmazni) jól látható a (részlegesen, kötőszövetes híddal, vagy parenchymával) fusionált vesék helyzete (általában az isthmus a L. IV.-V. csigolyák magasságában van), a cortex dúsulása, a medulla és a rendszerint előreforduló pyelonok. A kontrasztanyagos CT-vizsgálat kiválasztási fázisában megjelenik a kontrasztanyag az ureterekben. Érdemes coronalis síkú reconstructiót is készíteni, ilyenkor jól demonstrálható, hogy a vesék melyik pólusukkal olvadtak össze (rendszerint az alsó).

I./3.3.5.: Vese malrotatio

Vese malrotatio esetén radiológiailag fontos és megjelenítendő a vizeletgyűjtő rendszer helyzete, annak regisztrálása: rendszerint a pyelon előre fordul és az ureterek is elől szájadzanak ki belőle. Ritkán lehet oldalsó helyzetű is a pyelon, nagyon ritkán előfordul, hogy dorsalis, vagy az ap. tengely mentén transversalis.

Utolsó módosítás: 2013. October 30., Wednesday, 13:56