IV./3.3.: Computer tomográfia (CT) és ultrahang (UH)

fontos

A CT-vizsgálatnak a gastricus ulcus elsődleges kimutatásában nincs szerepe. Ezt a vizsgálómódszert a komplikációk (perforáció, penetratio) és a malignus elfajulás lehetősége esetén alkalmazzuk. Gyanított perforáció esetén meggyőződhetünk arról, hogy van-e szabad hasűri levegő, hisz kis mennyiségű szabad levegő esetén az álló helyzetben, illetve oldalfekvésben készített, hagyományos röntgenvizsgálat gyakran nem eléggé érzékeny, hogy kimutassa. Ugyanez vonatkozik a kisebb mennyiségű extragastrialis folyadékgyülemekre is, amely a perforáció következtében hagyja el a gastrointestinalis tractust. Az UH is hasonlóan érzékeny ezen jelenségek kimutatásban, ám kövér betegben, gáztartalmú belek mellett, mélyen fekvő, hátsófali perforáció esetén nem hatékony.

Penetratio kimutatásában a CT-től várhatjuk a legtöbb, legrelevánsabb információt (az UH szerepe a fent említett esetekben korlátozott ). Multidetektoros computer tomográfiával (MDCT) a többsíkú ábrázolás lehetőséget ad a kontrasztanyaggal/vízzel feltöltött gyomorban fekélyfülke, fali megvastagodás stb., valamint a szomszédos szervekben, vagy letokoltan létrejött penetratiós üreg és a kettőt összekötő járat ábrázolására is.

CT-vel a gyomorban, csakúgy, mint egyéb üreges szervekben virtualis endoszkópia is végezhető, aminek az optikai endoszkópiával szemben előnye az, hogy a környezetet is ábrázolja. Korai gyomorrák kimutatásra is alkalmasnak tartják. Ez az eljárás olyan betegeknek ajánlott, akik egyéb ok miatt gasztroszkópiával nem vizsgálhatók. Hátránya, hogy virtuális endoszkópia során biopsia nem végezhető. Zavaró tényező lehet a szövettörmelékkel (detritus), ételmaradékkal kitöltött ulcusfészek, de ezeknek a keringésben részt nem vevő volta kimutatható intravénásan adott kontrasztanyaggal. Ugyancsak CT-vizsgálat javasolt malignus elfajulás, illetve sui generis kifejlődött – nemcsak ulcerativ, hanem polypoid jellegű – gyomorrák esetén a gyomorfal vastagságának és környezetének (a zsírszövet infiltráltsága, a regionális nyirokcsomó státusz) feltárására.

ismétlés

A nyirokcsomó compartmentek klinikai anatómiájának ismerete fontos:

  • - perigastrialis nyirokcsomó compartment,

  • - coeliacalis nyirokcsomó compartment,

  • - periportalis, retroduodenalis, retropancreaticus, mesenterialis nyirokcsomó compartment.

Hasznos lehet a CT a gastricus fekély vérzésének (és egyéb gastrointestinalis vérzések helyének) kimutatásában, ha előzetes lumenfeltöltést nem alkalmazva detektálni tudjuk az iv. adott kontrasztanyag extravasatiójának helyét.

Utolsó módosítás: 2014. February 11., Tuesday, 12:11