II./1. fejezet: Az agy felszíni és metszet ANATÓMIÁJA; 1.: Bevezetés
|
II. Tanulási egység: Primer agyállományi tumor
A tananyagban a hallgatók a primer agyállományi tumorról olvashatnak és tanulmányozhatják a központi idegrendszer daganatos megbetegedéseinek klinikopatológiai vonatkozásait, multidiszciplináris megközelítésből.
A tananyag anatómiai leíró részében a hallgatók áttekintést kapnak az agyfelszín általános anatómiai szerveződéséről, részleteiben kitérve a diagnosztikai szempontból kulcsfontosságú metszetanatómiára. A patológiai leíró részben ismereteket szerezhetnek a központi idegrendszer elsődleges daganatairól, az elsődleges agyállományi tumorok osztályozásáról, a primer agytumorok onkogeneziséről. A radiológiai fejezetben a tanulónak lehetőségük nyílik megismerni a primer agyállományi tumorok jellegzetes megjelenési formáit CT és MR képalkotó vizsgálatokon. A klinikai ismereteket bemutató tananyag részben a hallgató a betegség epidemiológiai vonatkozásait, kórlefolyását, tünettanát, képalkotáson kívüli diagnózisát és végül a betegség kezelésére vonatkozó ismereteket sajátíthatja el rajzokkal, fotókkal és táblázatokkal gazdagon illusztrált környezetben.
II./1. fejezet: Az agy felszíni és metszet anatómiája
Baksa Gábor
II./1.1.: Bevezetés
|
|
E rövid fejezetben csupán áttekintést igyekszünk adni az agy (cerebrum) általános felszíni anatómiai szerveződéséről, részleteiben kitérve azonban a diagnosztikai szempontból kulcsfontosságú kétdimenziós vagy metszetanatómiára. Utóbbi alkalmas a nagyobb pályarendszerek és a kéreg alatti szürkeállományi struktúrák anatómiájának, valamint – a szeletek vastagságától függően - topográfiai viszonyainak bemutatására.
A szűkebb értelemben vett agy (nagyagy, végagy, telencephalon) jobb és bal féltekére (hemispherium) osztható. Az agyon ill. a féltekéken három felszínt különböztetünk meg úgy, mint az alapi vagy basalis, a koponyatető felé tekintő convex és a falx cerebri felé eső medialis felszínt. A féltekék homlok- (frontalis), fali (parietalis), nyakszirt- (occipitalis) és halánték- (temporalis) lebenyekre (lobi) tagolhatók. A felszínhez hasonló, de a mélybe süllyedt tekervényezett kéregrész az insula, amelyet önálló lebenyként (insularis lebeny) különítünk el az előbbiektől. A két féltekét egymással a commissuralis rostok ill. pályák kötik össze.
Tágabb értelemben az agyhoz tartozik a köztiagy (diencephalon), az agytörzs (truncus cerebri) annak három fő részével, a középaggyal (mesencephalon), híddal (pons) és a nyúltvelővel (medulla oblongata). Az agytörzshöz dorsal felől a kisagy (cerebellum) csatlakozik.
A fejezet felépítése
|
|
Irodalom
|
|
Eycleshymer – Schoemaker: A cross-sectional anatomy
Hajdu: Vezérfonal a neuroanatómiához
Komáromy: Az agyvelő boncolása
Rauber-Kopsch: Lehrbuch der Anatomie
|
|
Zuletzt geändert: Friday, 6. June 2014, 11:45