II./3. fejezet: Primer agyállományi tumor RADIOLÓGIAI vonatkozásai; 1.: Bevezetés

 

II./3. fejezet: Primer agyállományi tumor radiológiai vonatkozásai

Karlinger Kinga

II./3.1.: Bevezetés

bevezetés

Bármely agyi képalkotó vizsgálat megkezdése előtt rendelkezésünkre kell, hogy álljanak részletes személyi, anamnesztikus és fizikális vizsgálati adatok, mert pl. a különféle agyumorok megjelenésére jellemző, hogy mely életkorban jelennek meg. A metastaticus tumor esetén a primer tumorra vonatkozó ismeret a fontos, valamint, hogy milyen agyi localisatióra utalnak a tünetek.

Akár CT, akár MRI vizsgálat készül az agytumor kimutatására, a következő kérdésekre válaszolnunk kell:

  1. a.) A localisatióra vonatkozólag: Hol helyezkedik el? : intra- vagy extraaxialis, (melyik compartmentben van), supra- vagy infratentorialis, respektálja-e a középvonalat, vagy keresztezi azt?

  2. b.) Okoz- e a szomszédos struktúrákon nyomási effectust vagy alaki torzulást? Térfoglaló hatása van-e?

  3. c.) CT vizsgálattal: milyen szöveti karakterisztikus jellemzők mutathatók ki? Pl. meszesedés a tumorban, zsírdepositum, cysticus degeneratio.

  4. d.) MRI vizsgálattal: el kell végezni a T1, T2 súlyozású, valamint DWI méréseket, ezekből is szöveti jellemzőkre lehet következtetni.

  5. e.) Meg kell figyelni a kontraszthalmozás módját (diffúz, foltos, gyűrűszerű) és mértékét.

  6. f.) Van-e oedema és milyen kiterjedésű?

  7. g.) Soliter, vagy multiplex laesio látható?

Az intra- vagy extraaxialis localisatio megítélése fontos, hiszen (felnőtt korban) az intraaxialis tumorok legaláb ¾-e metastasis vagy astrocytoma, míg az extraaxialisok 4/5-e elsősorban meningeoma, másodsorban schwannoma. Egyes morphologiai jelek segítenek az intra- vagy extraaxialis localisatio eldöntésében:

Extraaxialis localisatiójú tumornál a subarachnoidealis, felszínen futó erek eltolódnak a helyükről, beljebb helyeződnek, ugyancsak maga a subarachnoidealis tér is kiszélesedik, eltolódik a helyéről. Megfigyelhető a tumormassza és a fehérállomány közt a corticalis szalag.

A dura és a tumor között kis, liquortartalmú spatium látható. A duralis tapadás, a duralis halmozás szélesalapú („duralis bajusz”: meningeomára jellemző), valamint csontdestrukció (metastasis), ill. reaktív csontos eltérés jelentkezhet a tumor közelében.

Az extraaxialis tumorok halmozása rendszerint erős, hiszen rájuk nem vonatkozik a vér-agy-gát átjárhatatlanságának szabálya.

A fejezet felépítése

feladat
irodalom

Irodalom

Last modified: Friday, 6 June 2014, 11:53 AM