|
III./4.2.: Klinikai tünetek
A gennyes meningitisek tünetei a kórokozóktól függetlenül hasonlóak . A betegség leggyakrabban grippeszerű panaszokkal kezdődik (prodroma stádium), fáradtsággal, lehangoltsággal, hőemelkedés, láz alakul ki, végtagfájdalmak jelentkeznek. Ezután kifejlődik a bacteriaemia az egész szervezetben (generalizációs stádium), ezt jelzi
-
- a magas láz gyakran hidegrázással,
-
- fejfájás ,
-
- meningealis izgalmi jelek, amelyek az agyburkok gyulladását, a liquor keringészavarát és az emelkedő intracranialis nyomást bizonyítják.
Meningo-encephalitis alakul ki, ha az agyhártyák gyulladása az agyállományra is átterjed, amelyre aluszékonyság, psychés tünetek, zavartság, tájékozatlanság vagy izgatottság, nem ritkán delírium, a felfogás és érzékelés zavarai utalnak. Az agykéreg érintettsége fokális és generalizált epilepsziás rohamokat okozhat. A delírium – kezelés nélkül – súlyos tudatzavarba mehet át. Az orvosok az esetek 1⁄4-ét a betegség kezdetén félreismerik. A rövid idő alatt vagy ismeretlen körülmények között kialakuló eszméletlenség agyi keringészavar, metabolicus, illetve alkohol elvonásos delírium benyomását keltheti. A betegek 10-20%-ában a labirintus-szerv és a belső fül károsodik.
A Neisseria meningitidis (Meningococcus) az egyik leggyakoribb kórokozó, amely meningitis mellett életet veszélyeztető bakteriális sepsist okozhat. A Meningococcus Gram-negatív festődésű diplococcus; szerológiai alcsoportjai közül nálunk a B és C csoportba sorolt baktérium a betegség kórokozója. A fertőzés cseppinfekcióval terjed, a beteggel létesített kontaktus, családban vagy közösségben a fertőzést másokra átviheti. A kórokozó tünetmentes hordozása gyakori (5–50%), fiataloknál gyakrabban, felnőtteknél ritkábban. A betegség szezonálisan halmozódik, a téli hónapokban több, nyáron kevesebb beteget jelentenek.
|
|