IV./1 fejezet: Az arachnoidea, a subarachnoidealis tér és a ciszternák ANATÓMIÁJA; IV./1.1.: Bevezetés
|
IV. Tanulási egység: Subarachoidealis vérzés
Célok és kompetenciák
A tananyagban a hallgatók a subarachnoidealis vérzés klinikopatológiai vonatkozásait tanulmányozhatják multidiszciplináris megközelítésből.
A tananyag anatómiai leírásában a tanulók áttekintést kapnak az subarachnoidealis tér jellemzőiről, a ciszternarendszerről, azok két fő típusáról a supra- és infratentorialis ciszternákról. A patológiai fejezetben megismerhetik a subarachnoidalis vérzés kóroktanát, kórlefolyását, a bogyó aneurysma kialakulásához vezető tényezőket, az infektív aneurysmák kóroktanát és alaktani jellemzőit, végül az érfejlődési rendellenességeket. A tananyag radiológiai részében a tanulók megismerhetik a subarachnoidealis vérzés jellegzetes megjelenési formáit CT és MR képalkotó vizsgálatokon és olvashatnak, az aneurysmak diagnóziához elengedhetetlen, digitális szubtrakciós angiográfiás vizsgálatról. A klinikai ismereteket bemutató tananyag részben a hallgató a betegség epidemiológiai vonatkozásait, tünettanát, kórlefolyását, képalkotáson kívüli diagnosztikáját, differenciáldiagnózisát és végül a betegség kezelésére vonatkozó ismereteket sajátíthatja el rajzokkal, fotókkal és táblázatokkal gazdagon illusztrált környezetben.
IV./1 fejezet: Az arachnoidea, a subarachnoidealis tér és a ciszternák anatómiája
Baksa Gábor
IV./1.1.: Bevezetés
|
Tekintse meg a rajzot!
|
Az agyat és a gerincvelőt három burok, egy külső kemény és két belső lágy agyburok veszi körül. A kemény agyburkot (pachymeninx) vagy kemény agyhártyát dura maternek, a lágy agyburkok (leptomeninges) közül a külsőt pókhálóhártyának (arachnoidea), míg a belsőt pia maternek nevezzük. Itt részletesebben csak az agyat körülvevő arachnoideát és annak topográfiai viszonyait mutatjuk be.
1. rajz: Az agy burkai: (1)Epidermis et dermis; (2) Subcutis; (3) Musculus epicranius; (4) Galea aponeurotica; (5) Periosteum; (6) Calvaria; (7) Sinus durae matris; (8) Cortex cerebri; (9) Substantia alba
|
A fejezet felépítése
|
|
-
IV./1.1.: Bevezetés
-
-
-
IV./1.3.1.: Fogalom meghatározás
-
IV./1.3.2.: Supratentorialis ciszternák
-
IV./1.3.3.: Infratentorialis ciszternák
Irodalom:
|
|
Hajdu: Vezérfonal a neuroanatómiához. Semmelweis Kiadó 2004.
Komáromy: Az agyvelő boncolása. Medicina Könyvkiadó 1974.
Rhoton: The posterior fossa cisterns. Neurosurgery 2000, 47 (3 Suppl): 287-297.
Yasargil: Microneurosurgery. Georg Thieme Verlag 1984.
|
|
Utolsó módosítás: 2014. June 6., Friday, 12:12