IV./1.3.: Ciszternák

IV./1.3.1.: Fogalom meghatározás

A subarachnoidealis tér nem egységes.

fontos

(Sub)arachniodealis ciszternáknak nevezzük a subarachnoidealis tér azon tágulatait, amelyek azokon a helyeken keletkeznek, ahol az agy felszínét szorosan követő pia mater és a koponyacsontok belfelszíneit a dura mater közvetítésével követő arachnoidea egymástól eltávolodik.

A pia matert az arachnoideával összekötő finomabb kötegek (trabeculák), illetve nagyobb sövények (septumok) is tagolják a subarachnoidealis teret. A sövényeken számos kisebb-nagyobb nyílás biztosítja a ciszternák közti liquoráramlás és az ér-idegátlépések lehetőségét. Az arachnoidea a durához hasonlóan tölcsérszerűen kíséri az agyidegeket az intraduralis térből való kilépésüknél.

Helyzetük alapján megkülönböztetünk a kisagysátor alatt – infratentorialisan – és afelett – supratentorialisan – elhelyezkedő ciszternákat. Szokták még a tentorium szintjében, a középagy körül elhelyezkedő ciszternákat perimesencephalicus ciszternákként is említeni. Ezen felül beszélhetünk a koponyaalappal szomszédos bazális ciszternákról és az agy konvexitása feletti convexitas vagy hemisphericus ciszternákról is.

IV./1.3.2.: Supratentorialis ciszternák 

Ide soroljuk a páratlan

ismétlés
  1. 1) cisterna corporis callosit,

  2. 2) cisterna laminae terminalist,

  3. 3) cisternae chiasmatis et

  4. 4) infundibulit,

  5. 5) cisterna venae magnae cerebrit (seu quadrigemina seu laminae tecti),

  6. 6) cisterna velum interpositumot;

továbbá a páros

  1. 7) cisterna olfactoriát,

  2. 8) cisterna caroticát,

  3. 9) cisterna fossae lateralis cerebrit (Sylvii),

  4. 10) cisterna cruralist,

  5. 11) cisterna ambienst és a

  6. 12) hemisphericus cisternákat.

fontos

A cisterna carotica  közvetlenül a sinus cavernosus tetején elhelyezkedve az a. carotis interna (ACI) intraduralis szakaszát, bifurcatióját és a belőle kilépő artériák (a. ophtalmica, a. hypophysealis superior, a. communicans posterior, a. choroidea anterior, a. cerebri anterior et media) kezdeti szakaszát foglalja magába.

A cisterna carotica előre és medial felé a cisterna chiasmatisszal közlekedik, amely utóbbiban a chiasma opticumot, a tractus et nervus opticusok kezdeti szakaszát, a hypophysis nyelét és az a. ophthalmica folytatását találjuk egészen a látóideg-csatornáig követhetően. Klinikailag fontos, hogy a ciszterna itt egy tölcsért majd hüvelyt formálva elkíséri a látóideget a canalis nervi opticiban egészen a látóidegfőig (papilla nervi optici). Ez teszi lehetővé, hogy szemfenéki tükrözés során a papilla vizsgálatával következtethessünk a koponyaűri liquornyomás-viszonyokra. A cisterna chiasmatis hátra és lefelé folytatódva körbeveszi a tuber cinereumot és a hypophysis nyelét, gyakran beterjedve a diaphragma sellaen át a fossa hypophysealisba is. Egyes leírásokban ezért külön említést tesznek egy cisterna infundibuliról is.

A cisterna chiasmatis felfelé a cisterna laminae terminalisszal folytatódik. Ennek hátsó fala – egyben a III. agykamra elülső fala – a lamina terminalis, folytatásában lefelé a chiasma opticum felső része. Itt található a két a. cerebri anterior és köztük az a. communicans anterior, valamint az előbbi erekből kilépő számos perforans artéria  és a Heubner-féle recurrens artéria .

A ciszterna folytatása előre és felfelé a két félteke közti fissura longitudinalis cerebriben található cisterna corporis callosi, amely a falx cerebri alatt  elhelyezkedve a splenium corporis callosi, illetve a cisterna quadrigemina irányába vezeti hátra a liquort. Két oldalról a gyrus cinguli határolja, benne pedig az a. cerebri anteriornak az a. communicans anterior utáni szakasza, az a. pericallosa és ágai futnak.

A cisterna chiasmatis, carotica és laminae terminalis találkozásánál indul előrefelé a cisterna olfactoria. Ez a gyrus rectus és a gyri orbitales közé eső keskeny subarachnoidealis kompartment tartalmazza a szaglóideg (nervus olfactorius) tractusát és bulbusát a kísérő erekkel.

A cisterna caroticából oldalfelé a cisterna fossae lateralisba (Sylvii)  jutunk, amely a frontalis és temporalis lebeny egymással érintkező felszínei között elhelyezkedve vezet ki az agy convexitasára. A ciszterna mélyében találjuk az előbbi lebenyrészek és a parietalis lebeny operculuma által fedett insulát. Ugyancsak itt találjuk meg az a. cerebri media törzsét (M1-szegmens) és az abból eredő, az insulát hurokszerűen (ansa insulae) körülvevő nagyobb értörzseket (M2-szegmens) és azok ágait. Ezek mellett különösen erős itt a vénás hálózat is.

A cisterna caroticával hátrafelé a caudalisabb cisterna cruralis és a cranialisabb cisterna ambiens érintkezik. A cisterna cruralis medial felé a cisterna interpeduncularisszal határos. Benne halad az a. choroidea anterior, az a. choroidea posterior medialis és a v. basalis. A cisterna ambiens a cruralis és interpeduncularis ciszternával szomszédos, és lateral felől kerüli meg a középagyat. Lefelé a kisaggyal, lateral felé a halántéklebeny medialis felszínével érintkezik. Tartalma az a. cerebri posterior a. communicans posterior utáni szakasza, a v. basalis folytatása, az a. cerebelli superiorés a nervus trochlearis.

A cisterna venae magnae cerebri (seu quadrigemina seu laminae tecti, seu cisterna Galeni) a középagy dorsalis oldalán helyezkedik el. Anterolateralis irányból a két cisterna ambiens, előrefelé a cisterna velum interpositum, míg előre- és felfelé a cisterna corporis callosi határolja. Tőle hátra és lefelé a tentorium és a kisagy vermise található. Ebben a ciszternában helyezkedik el a mesencephalon négy colliculusa, a corpus pineale, a nervus trochlearis  eredése, az a. cerebri posterior  és az a. choroidea posterior medialis. Itt egyesül a két v. basalis és a két v. cerebri interna v. magna Galenivé, amely a tentoriumlemezek találkozásánál induló sinus rectusba ömlik.

A cisterna velum interpositum a III. agykamra tetejét képező lamina choroidea epithelialis ventriculi tertii felett a pia mater betüremkedéseként fogható fel. Előre a két foramen Monroe-ig terjeszkedik, oldalt a thalamusok határolják. Felette a corpus callosum spleniumát és truncusát találjuk. Fő képletei az a. choroidea posterior medialis és a két v. cerebri interna.

IV./1.3.3.: Infratentorialis ciszternák.

Ide tartozik a páratlan

ismétlés
  1. 1) cisterna interpeduncularis,

  2. 2) cisterna pontis mediana,

  3. 3) cisterna medullaris anterior,

  4. 4) cisterna magna seu cerebellomedullaris,

valamint a páros

  1. 5) cisterna pontis lateralis,

  2. 6) cisterna medullaris lateralis,

  3. 7) cisterna cerebellaris superior.

fontos

A cisterna interpeduncularist a fossa interpeduncularis fenekét képező substantia perforata posterior, a két corpus mamillare és a két crus cerebri határolja posterosuperior és lateralis irányból. A cisterna chiasmatistól egy erős arachnoidea kettőzet választja el, amelyet egyik leírója után Liliequist-membránnak nevezünk. Lateralis irányban a cisterna cruralisszal és ambiensszel közlekedik, míg elől a cisterna chiasmatis két oldalán a cisterna caroticával is érintkezik. Ebben a térségben találjuk az a. basilaris bifurcatióját a belőle eredő két a. cerebri posterior P1-szegmensével, illetve a két a. cerebelli superior kezdetével. Itt fut a ciszterna oldalsó-felső szélében mindkét nervus oculomotorius  eredésük között pedig a hátulsó thalamoperforator artériák és az a. thalamogeniculata helyezkednek el.

A clivuson fekvő cisterna pontis medianát vagy prepontin ciszternát az előbbitől egy kevésbé nevezetes arachnoidea-sövény, a membrana pontomesencephalica anterior választja el, kétoldalt pedig a cisterna pontis lateralisszal határos. Ebben találjuk meg a híd ventralis felszínén az a. basilaris törzsének leghosszabb szakaszát, a két a. cerebelli anterior inferiort a rami ad pontem ágak eredésével. Számos leírásban itt szerepeltetik a nervus abducenst is.

Caudalis szomszédja a cisterna medullaris anterior (premedullaris ciszterna), amely oldalra a cisternae medullares lateralesszel, caudalis irányban pedig a gerincvelő előtti cisterna spinalis (anterior)-ral közlekedik. Fő képletei a nyúltvelő ventralis felszínén futó aa. spinales anteriores.

A cisterna medullaris lateralisban (seu cisterna cerebellomedullaris lateralis, avagy alsó cerebellopontin ciszterna) találhatók a két a. vertebralis, az a. cerebelli posterior inferior eredése és a sulcus parolivaris medialis et lateralisban eredő nervus hypoglossus, valamint nervi glossopharyngeus, vaguset accessorius.

A cisterna pontis lateralis  a kisagy-híd szögletet és annak struktúráit  foglalja magában. A ciszternák közül a cisterna ambiensszel, a cisterna pontis medianával és a cisterna medullaris lateralissal érintkezik. Posteromedialis irányból a flocculus cerebelli, a pedunculus cerebellaris medius és a pons anterolateralis felszíne határolják. Képletei a nervus trigeminus], facialis et vestibulocochlearis], az a. cerebelli anterior inferior és az a. labyrinthi. Tulajdonképpen a nervus abducens is ebben a ciszternában helyezkedik el, közvetlenül a cisterna pontis medianát leválasztó arachnoidealis membrán lateralis oldalán.

Ugyancsak ide vezetődik a liquor a IV. agykamra kétoldali, széli helyzetű, ezért páros apertura lateralis ventriculi quarti (foramen Luschkae)  nevű járatain keresztül. A ciszterna tetejével áll kapcsolatban egy nevezetes vénás törzs, a v. petrosa superior vagy Dandy-véna, amely közvetlenül a sinus petrosus superiorba vezeti a kisagy-híd szöglet és a mesencephalon vérének egy részét.

A cisterna magna seu cerebellomedullaris (dorsalis) az infratentorialis ciszternák közül az egyetlen dorsalis helyzetű. A kisagy hemispheriumainak és a vermisnek hátsó felszínei között fekszik, nevét pedig viszonylagos tágassága után kapta. Itt találhatóak a kisagyi tonsillák, a köztük lévő mélyebb gödörbe, a vallecula cerebellibe vezetődik a liquor a IV. agykamra középvonali állású, páratlan apertura mediana ventriculi quartiján (foramen Magendie) keresztül. Fő érképlete az a. cerebelli posterior inferior elágazódásából származó lateralisabb tonsillohemisphericus ág, illetve a medialis ág a vermishez.

Megemlíthető még a cisterna cerebellaris superior a kisagyi féltekék felett, amelyben fő érképletként az a. cerebelli superiort és ágait találjuk meg.

Last modified: Monday, 10 February 2014, 2:03 PM