|
V./4.7.: Differenciáldiagnózis
Migrén aurában jelentkező góctünetek TIA-t utánozhatnak. Tovább nehezítheti a stroke elkülönítését, hogy előfordulhat aura tünet fejfájás nélkül is. A szövődményes migrént, familiáris hemiplegiás migrént könnyen összetéveszthetik stroke-kal. Fokális indulású epilepsziás roham után kialakulhat átmeneti végtagi paresis, hemiparesis (Todd-paresis), amely szintén nehézséget okozhat a diagnózis felállításában.
A daganatos betegség általában már az anamnézis, a tünetek időbeli lefolyása alapján könnyen elkülöníthető. A tumor bevérzése azonban okozhat akutan kezdődő tüneteket. Ugyanígy a sinusok, mély agyi vénák thrombosisa általában progresszív tüneteket okoz. Ritkán azonban kialakulhat gyors lefolyású, akutan kezdődő sinus thrombosis is.
Súlyos hypo- vagy hyperglykaemia is okozhat féloldali tüneteket, például hemiparesist.
A bármely állapotból kialakuló hypoxia (hypoxiás, anaemiás, histotoxicus) nem körülírt, vagyis nem az agy egyes érellátási területeinek károsodását, hanem globális károsodást okoz. Az oxigénhiányra legérzékenyebb területek a határzónák és a frontális lebeny, ezt követi a hippocampus, a parietalis és occipitalis lebeny, majd a bazális gangionok és a cerebellum érzékenysége. A legellenállóbb terület az agytörzs.
Koponya trauma következtében kialakuló artériás epiduralis és vénás akut subduralis vérzés tünetei közül a legjellemzőbb az anisocoria (a térfoglalás oldalán tág, fényre nem reagáló pupilla) és a mélyülő tudatzavar.
|
|
Utolsó módosítás: 2013. August 12., Monday, 23:39