VI./3.2.: Computer tomográfia – CT

VI./3.2.: Computer tomográfia – CT

fontos

CT vizsgálattal a metastasisok lehetnek hipo-, izo- és hiperdenzek a szomszédos agyi parenchymához képest. Hipodenzitás jellemző a tüdő, emlő és veseeredetű metastasisokra. Rendszerint széles oedema veszi körül – így natív képeken nem lehet a metastasist elhatárolni (2. fotó).

image
2. fotó: Jobb oldali frontalis metastasis - Balogh Attila

A hiperdenz metastasisok már a natív CT-vel is jól láthatóak: gyakori a GI eredetű, vagy a kissejtes tüdőráknál. Ugyancsak hiperdenzitásként észleljük, ha a metastasis bevérzett. Erre hajlamos a melanoma és a choriocarcinoma metastasisa. (a bevérzés rendszerint acut neurológiai tünetekkel jár). A ritkán parenchymás lymphoma és leukaemia (chloroma) depositumok (a lymphomák leptomeningealis hajlamúak) enyhén hiperdenzek. Nyilván ezt nem okozhatja calcificatio, de nem is bevérzés az oka, hanem a hipercellularitás, a nagy magok. A vegyes denzitás jellemző lehet a melanomákon kívül a renalis és tüdő eredetű metastasisokra is. Ha a metastasis izodenz és nincs körülötte oedema – kimutathatatlan natív CT-vel. Feltétlenül kontrasztanyagos vizsgálatot kell végezni.

megjegyzés

Amíg kicsi a metastasis, rendszerint gyengén halmoz, a halmozás lehet gyűrűszerű, különösen a nagyméretű metastasisoknál (centralis necrosis, de vannak primeren cysticus jellegű metastasisok is, pl. RCC – ezekben lehet folyadék-folyadék nívó). Abscessustól való elkülönítésben segíthet, hogy a metastasis gyűrűszerű halmozása vastag, ellentétben az abscessus vékony széli halmozásával. A felszívódó haematomák halmozása is gyűrűszerű lehet. Vigyázat! Egyes laesiok, csak késleltetve halmoznak! Ha nincs más választásunk metastasis keresésére (MRI), érdemes nagyobb adag kontrasztanyaggal (infusio), akár egy órás várakozás után is készíteni CT sorozatot.

CT-vel jól láthatjuk a csontdestructiót, csontra terjedést, csontmetastasisokat is.

Utolsó módosítás: 2014. April 29., Tuesday, 13:08