|
VI./4.2.: Tünettan
|
|
A cerebralis metastasisok tünettana a primer agydaganatok, vagy más hasonló ütemben növekvő térfoglaló folyamat tüneteitől nem különbözik lényegesen. Több rendszer károsodására utaló tünetek egy időben multiplex laesiora, így metastasisra utalnak. A metastasisok 85%-a hemisphaerialisan, 10% a cerebellumban, 5% az agytörzsben helyezkedik el.
A tüneti fejfájás, progresszív (erősebbé, gyakoribbá váló, jellegében megváltozó, reggeli órákban erősebb) panaszok, magatartászavar, személyiségváltozás hívhatja fel a figyelmet először áttét lehetőségére. A legtöbbször azonban a laesio lokalizációjától függő góctünetek kialakulásakor születik diagnózis, mely leggyakrabban tüneti, fokális epilepsiás roham (3). Az idős korban jelentkező fokális epilepsiás rosszullét esetében metastasist mindenképp ki kell zárni.
A lassan növekvő metastasisok általában hetek-hónapok alatt kialakuló és súlyosbodó tüneteket okoznak. Hirtelen, ictalisan progrediáló góctünetek a tumor bevérzése miatt fordulhatnak elő: jellemzően a gyorsan növekvő és/vagy nagymértékű angiogenesisre képes tumorokban, mint amilyen a melanoma, hypernephroma, pajzsmirigy- és a choriocarcinoma (2). Előfordulhat hasonló ütemű progresszió a tumor körüli érkompresszió miatt is ischaemiát utánozva.
|
|
Ha a metastasis az agy u.n. elokvens területén, azaz a motoros cortexet, pályákat károsítva, vagy aphasiát okozva alakul ki, a beteg átvizsgálása hamarabb kezdődik, illetve előbb diagnosztizálják betegségét. Ellenkezőleg, más lokalizációban, pl. a subdomináns parieto-occipitalis vagy a prefrontalis lebenyekben kialakult metastasis elsősorban psycho-organikus syndromát, magatartási tüneteket, gondolkodászavart, indítékszegénységet, depressziót utánzó tünettant hoz létre. Ezen betegek szervi átvizsgálása sokszor addig késik, amíg valamely figyelemfelhívó tünet, (epilepsiás roham, koponyaűri nyomásfokozódás) ki nem alakul.
A tünetek egy részét a metastasisokat körülvevő kiterjedt, sokszor a laesio méretét többszörösen meghaladó mértékű, lokális térszűkítő hatású vasogen oedema (perifokális oedema) által keltett funkciózavar okozza (4). Az oedemát csökkentve a tünetek részben reversibilisek.
A lágyagyhártyák tumorsejtes inváziója, a leptomeningealis carcinomatosis az agyalapi ciszternák és agyidegek kompressziója vagy direkt infiltratiója által perifériás agyidegtüneteket (pl. diplopia, perifériás facialis paresis), de neuralgiform arcfájdalmat is okozhat az általános panaszként ismert fejfájáson kívül. Leptomeningealis carcinomatosis a spinalis térben is előfordulhat, spinalis gyökök laesioját, radicularis tüneteket okozva. Ez a terjedési forma a következő daganatokra jellemző: melanoma malignum, lymphoma, (akut lymphoid) leukemia, bronchus- és emlőcarcinoma (5). A lymphoproliferativ betegség szövődményeként solid metastasis nélkül fordul elő ez a forma, míg a többi esetben lehetséges csak leptomeningealis érintettség, de a két forma szimultán is kialakulhat.
Az agyi metastasis, mint bármely térfoglaló folyamat, kellő méretet elérve, vagy elhelyezkedésénél fogva koponyaűri nyomásfokozódást, herniatiót is okozhat az erre jellemző általános tünetekkel. A beteg góctünetein kívül a koponyaűri nyomásfokozódás diffúz corticalis/központi idegrendszeri funkciózavarát, progresszív hypnoid tudatzavart észlelhetünk. Akár kisméretű laesio is elzárhatja a liquorkeringés útját, ekkor occlusiv hydrocephalus alakul ki. A kiterjedt vasogen oedema és a multiplex áttétek hatása összeadódik. A tünetek a diagnózishoz képest fél éven belül általában progrediálnak.
A daganatok a központi idegrendszer általános, vagy több funkcionális rendszert érintő funkciózavarát is kiválthatják direkt metastasis kialakulása nélkül is: ezeket összefoglaló néven paraneoplasiás syndromának nevezzük. A leggyakoribb a tüdőtumorokban előforduló limbicus encephalitis, a kissejtes tüdőcarcinomában és az ovarium eredetű tumorokban gyakori cerebellaris degeneratio/atrophia.
|
|
A prognózist a központi idegrendszeri metastasis megjelenése jelentősen rontja, mely az egyidejűleg felfedezett agyi és parenchymás szerv áttéte esetén a legrosszabb. A beteg általános állapotától, alapbetegségeitől, onkológiai statusától a kezelési stratégia és a prognózis is nagymértékben függ. Az agresszív, multimodális onkológiai kezelési stratégia mellett is előfordul cerebralis áttét recidiva, erre különösen hajlamos pl. a melanoma.
|
|