|
VI./4.5.: Terápia
|
|
Az agyi áttétek nem specifikus kezelése megegyezik a primer agyi daganatok kezelésével. Elsődleges- mivel a tünetek nagy részét okozza- a vasogen, perifokális oedema méretének csökkentése szteroid; intravénás dexamethason vagy oralis methylprednisolon alkalmazásával. A terápia hatására eleinte gyorsan és viszonylag nagymértékben enyhülnek a góctünetek, a panaszok is. Koponyaűri nyomásfokozódás esetén a fenti terápia kiegészíthető kacsdiuretikummal, illetve –ha más lehetőség nincs- a korábban gyakran alkalmazott glycerinnel vagy mannitollal. Antiepileptikumot akkor állítunk be, ha a betegnek epilepsiás rohama volt. A profilaktikus antiepileptikum beállítás rutinszerűen nem szükséges, idegsebészek a perioperatív időszak fokozott kockázatára tekintettel gyakran adnak ilyen gyógyszert.
A komplex kezelésben részt vesz az onkológus, idegsebész, radiológus, az alapbetegség szakorvosa is.
A cerebralis manifesztáció kezelése az agyi áttét tulajdonságain, számán és tünetei súlyosságán kívül függ az alapbetegségektől, az onkológiai statustól (a daganat disszeminációjától), a primer tumortól (és szövettanától), a szisztémás kezelésre adott reagálásától. A sebészi kezelésnél a jó életminőséggel megélt 4-6 hónapos túlélést várják el a műtét előtti átvizsgáláskor.
|
|
A sebészi kezelés, nyílt műtéttel a metastasis eltávolítása indokolt, ha MR vizsgálattal soliter, > 3cm laesiot mutatunk ki az agy nem elokvens területén, gondozott és kézben tartott tumoros alapbetegségben. Feltétel, hogy a beteg fennjáró, önellátásra, akár könnyű munka végzésére is képes legyen, ezt az állapotot a Karnofsky score>70 írja le (Karnofsky score: általános állapot leíró 0-100%-t jelző index egy nemzetközileg elfogadott egységes rendszer szerint). Szintén műtéti indikáció lehet, ha egy nagyobb, tünetképző laesio mellett fordul elő több kisméretű áttét, az egy nagyobb méretű tumort általában operálják, míg a több kis laesiot sugársebészeti módszerrel kezelik.
A sugársebészeti beavatkozással a korábban inoperábilisnek tartott cerebralis metastasisok közül több kezelhetővé vált. A sugársebészeti módszer, a gamma-kés alkalmazásával az akár mélyen elhelyezkedő daganatos terület centrumában fókuszálnak nagy erősségű gamma-sugárzást (20-25 Gy) úgy, hogy a környező ép agyszövetet minimális sugárterhelés éri. A kezelt területben a daganatszövet lassan pusztul, a laesio mérete fokozatosan csökken, ehhez több hónap szükséges. A beavatkozást ez esetben MR vizsgálattal követik. Ha a kezelt metastasisok mérete <3 cm, általában egyszerre maximum 4 laesiot kezelnek (8).
A teljes agybesugárzás vagy WBRT (Whole Brain Radiation Therapy) volt sokáig az egyetlen választható kezelés, különösen multiplex agyi áttétes, recidiv tumoros vagy súlyos állapotú betegek esetében (10). A kezelés hatékonyságát a laesiok számán kívül a tumor radioszenzitivitása határozza meg: érzékenysége alapján hatékony kissejtes tüdőcarcinoma és csírasejtes daganatok esetén (9), viszont pl. a melanoma malignum és a vese eredetű daganatok nem reagálnak a kezelésre. A beavatkozás jelentős általános mellékhatásokkal valamint a kiterjedt cerebralis, főleg a fehérállományban kialakuló sugárnecrosis következtében súlyos encephalopathiára emlékeztető tünetekkel, akár dementiával jár. A kezelés kombinálható bármely másik sebészeti (műtét vagy sugársebészet) módszerrel, a kezelési stratégia nagyrészt individualis. A sugársebészeti beavatkozással kombinált sugárterápia hatékonysága közelíti a műtét és sugárterápia hatékonyságát.
Általánosságban elmondható, hogy az agyi metastasisok nem reagálnak jól kemoterápiás kezelésre akkor sem, ha a primer tumor esetében hatékony kemoterápia lehetséges. Erre magyarázat a vér-agy-gát felépítése és működése. A lipidoldékony temozolomidot emlőcarcinoma metastasisnál alkalmazták jó hatásfokkal, fotemustint több cerebralis áttétben próbálják használni. A kemoterápia és besugárzás kombinációja is lehetséges kezelési stratégia.
|
|
A cerebralis metastasissal diagnosztizált és kezelt beteg követése, rendszeres kontrollvizsgálatok, képalkotó vizsgálatok és laboreredmények ellenőrzése fontos. Az alapbetegség, és az agyi áttét okozta tünetek mellett a kezelés okozta lehetséges károsodásra (polyneuropathia, sugárnecrosis, általános tünetek és panaszok) kell figyelmet fordítani, észlelni és lehetőség szerint kezelni. A beteg komplex kezelésében több specialitásban dolgozó orvos összefogására van szükség.
|
|