I./3.5.: Coronaria-CT

feladat

A coronaria-CT szélesebb körben az utóbbi években terjedt el. A coronaria betegség diagnosztikájában – párhuzamosan a technika fejlődésével – egyre jelentősebb pozíciót foglal el. Fő előnye semi-invazív jellege, nem szükséges hozzá direct coronarographia. Intravénásan adott kontrasztanyag segítségével igen jó minőségű felvételek készíthetők. A vizsgálat során a perifériás vénába helyezett kanülön keresztül adott kontrasztanyag segítségével készülnek az igen nagy felbontású képek, majd ezek részletes, számítógépes rekonstrukciójával még térbeli (háromdimenziós) képalkotásra is lehetőség nyílik. A korszerű, nagyfelbontású, nagy sebességű CT készülékekkel végezhető ma már betegkímélő, alacsony sugárterheléssel járó vizsgálat is. Jó minőségű felvételhez korszerű, leginkább 256 szeletes készülék szükséges, és nagyon fontos, hogy a beteg ne legyen tachycard.

Optimális vizsgálathoz a beteg nyugalmi frekvenciájának 60/min körül kell lennie. Ezt sokszor a vizsgálat előtt adott rövidhatású intravénás béta-blockolóval lehet elérni. A vizsgálat többek között kitűnő diagnosztikus lehetőség a hosszú távú prognózissal szoros összefüggést mutató calcium tartalom (ún. Ca-score) meghatározására, coronaria anomáliák kimutatására, coronaria betegség kizárására, illetve a klinikai részben vázolt triple-rule-out céljaira. Coronaria betegség kizárására, mellkasi fájdalom melletti ellentmondó non-invazív tesztek, illetve a coronaria betegség közepes pre-teszt valószínűsége esetén javasolt elsősorban. Semmiképp nem javasolt egyértelmű acut coronaria syndroma, vagy infarctus esetén, hiszen ebben az esetben a diagnózis nem kétséges, ugyanakkor a diagnosztikát sok esetben (ST elevációs myocardialis infarctus esetén közel 100%-ban) folytatni kell a coronaria intervenció elvégzésével.

További lehetőség a korábban ACBG (aorto-coronary bypass grafting; CABG – coronary artery bypass grafting) operáción átesett betegek vizsgálata, a graftok nyitottságának meghatározására, illetve a korábban coronaria intervención átesett betegek stenten belüli esetleges restenosisának kimutatása. Nem minden stent vizsgálható, általában a 3 mm vagy afeletti átmérőjű stentek lumene értékelhető. A módszer speciális szituációkban segítséget nyújthat a revascularisatio megtervezésében is, pl. a bal közös főtörzs oszlását, vagy egyéb jelentős bifurcatiót érintő komplex stenosisok pontos feltérképezésével.

megjegyzés

Új terület a szívtranszplantált betegek „rutin” coronarographiájának helyettesítése coronaria-CT vizsgálattal. Szívtranszplantáció után ugyanis az évek során jelentősen megnő a transzplantált szívben a coronaria sclerosis és stenosisok kialakulásának veszélye, ráadásul – érthetően – ez sokszor panaszmentesen alakul ki, ezért – a transzplantációs centrumok helyi protokolljától függően – általában évente rutin coronarographia történik.

Nem javasolja az Európai Kardiológiai Társaság myocardium revascularisatiós ajánlása szűrés céljából a coronaria-CT vizsgálatot. Ugyanis a korábbi, régebbi generációs gépekkel végzett CT vizsgálatokkal, huszonéves populációban a „szűrés” kapcsán a leadott sugárdózis alapján kalkulált későbbi malignus betegség, valamint az abból fakadó halálozás növekedése meghaladta a szűrés által hosszú távon megmentett életek számát. Hozzá kell tenni, hogy a mai korszerű CT készülékek nagyságrendekkel alacsonyabb sugárdózissal dolgoznak.

Utolsó módosítás: 2013. September 20., Friday, 10:18