|
II./1.3.: A semilunaris (zsebes, félhold alakú) billentyűk szerkezete
II./1.3.1.: A zsebes billentyűkről általában
|
|
A zsebes billentyűk az artériás szájadékokban helyezkednek el. Topográfiai leírásukban fontos megemlíteni, hogy a jobb kamra be- és kiáramlási pályáját, tehát a tricuspidalis és a truncus pulmonalis szájadékokat és billentyűket izmos gerenda, a crista supraventricularis választja el, a bal szívfélben viszont nincs ilyen izmos struktúra; ott a be- és kiáramló vér útját csupán a mitralis billentyű elülső vitorlája határolja. A jobb kamra kiáramlási szájadékánál a valva trunci pulmonalist, a bal kamra kimeneténél a valva aortaet találjuk. Mindkét arteriás szájadék billentyűje három félhold alakú tasakból („zsebek”) áll (4. rajz ).
|
|
Szerkezetileg egy tömöttebb, merevebb, főként kollagén rostokat tartalmazó pars tensa és lazább, elasztikus rostokban gazdag pars flaccida különíthető el minden félhold alakú billentyűn. A pars tensa harmadgömbcikk alakú, felfelé nyitott zsebet képez, ezt minden zseb felett, a záródásnak megfelelően két-két, lunulának nevezett, félhold alakú lazább felépítésű rész (pars flaccida) egészíti ki. Mivel egy kör keresztmetszetű érlumen nem zárható el tökéletesen három gömbcikkellyel, a lazább felépítésű lunulák a billentyű záródásakor lap szerint összefekszenek és az egyik irányába el is dőlnek. A két-két lunula végei között elhelyezkedő nodulus, mint gombostűfejnyi inas csomó teszi teljessé (a geometriai középpontot is teljesen elzárva) a billentyűk záródását.
Működése során, kamrai összehúzódáskor (systole) a billentyű nyitott állapotban van, de nem ér a nagyér (truncus pulmonalis, aorta) falához, a turbulens véráram onnan elemelve tartja. Ennek különös jelentősége az aortabillentyűk fölött eredő arteria coronariák vérrel való ellátásában van. Diastoléban a visszazuhanó vér kitölti a zsebeket s így zárja a semilunaris billentyűket (ez az állapot még kedvezőbb az a. coronariák vérrel való telődésére). Ezt a zárást a lunulák lap szerinti összefekvése és a nodulusok középponti találkozása teszi tökéletessé.
|
|
Fejlődéstanilag fontos megjegyezni, hogy a nagyerek (truncus pulmonalis és aorta) semilunaris billentyűi közül a jobb és bal oldaliak mindkét érben közös (azaz jobb és bal) endocardium-párnából jönnek létre az eredetileg közös cső, a truncus aorticopulmonalis elválasztása során burjánzó endocardiumból. A truncus pulmonalis elülő és az aorta hátulsó billentyűje egy-egy másodlagos intima-burjánzás eredményei. Az intima-proliferációk kezdetben tömött, később üreget képező szövete alakítja ki a billentyűket. Amennyiben a három billentyűtasak szövete kisebb-nagyobb területen összetapad, ez veleszületett billentyűszűkületet (aorta-stenosis, pulmonalis stenosis) eredményez, néha csak gombostűfejnyi nyílást hagyva szabadon.
II./1.3.2.: Valva trunci pulmonalis – a truncus pulmonalis billentyűje
A truncus pulmonalisban a zsebes billentyű három tasakja, a valvula semilunaris anterior, dextra et sinistra helyezkedik el (5. fotó).
5. fotó: A tricuspidalis és a truncus pulmonalis billentyű - Pápai Zsolt, Molnár Attila, Balogh Attila
(1) Aorta ascendens; (2) Valva aortae; (3) Atrium dextrum; (4) Ventriculus dexter ( mm. papillares ); (5) Valva atrioventricularis dexter seu tricuspidalis; (6) Valva trunci pulmonalis; (7) Truncus pulmonalis
|
II./1.3.3.: Valva aortae – aortabillentyű
Az aortaszájadékban a valvula semilunaris posterior, dextra és sinistra által alkotott három tasak képezi az aortabillentyűt (4. rajz). Az egyes billentyűtasakokkal szemben fekvő aortafal kidomborodik (sinus aortae, Valsalva-sinus; együttesen hagymaszerű tágulatot kölcsönözve az aorta kezdeti szakaszának: bulbus aortae) (6. fotó).
|
Tekintse meg az ábrát!
|
4. ábra: Az aorta billentyű és a mitralis billentyű a bal kamra és az aorta megnyitása után.
|
6. fotó: A szív jobb és bal pitvara és a bal kamra az aorta billentyűvel - Pápai Zsolt, Molnár Attila, Balogh Attila
(1) Aorta ascendens; (2) Valva aortae; (3) Valva trunci pulmonalis; (4) Atrium sinistrum; (5) Truncus pulmonalis; (6) Ventriculus dexter; (7) Ventriculus sinister; (8) Pulmo sinister
|
Az aorta ascendensben, a jobb és a bal aortabillentyű fölötti sinus aortaéban, a billentyűk felső szélének magasságában ered az a. coronaria dextra és sinistra. A hátsó billentyű fölötti térből nem ered koszorúér (sinus non-coronarius). A koszorúerek gyakorlatilag az aortában közvetlenül a sinotubularis junkció (az aortasinusokat tartalmazó, tágabb érszakasz és a csőszerű aorta ascendens kezdete közötti határ) vonala alatt erednek.
|
|