Mi jellemző a vállalati innovációs tevékenység területi eloszlására?
A vállalati innovációs tevékenység a térben egyenlőtlenül oszlik el: az Egyesült Államokban, pl. a csúcstechnológiai innovációk 55%-a tíz nagyvárosi régióban koncentrálódik (Varga, 1998). Európában is néhány jelentős város környezetére összpontosul a K+F-tevékenységek nagy része. A magyar régiók K+F- és innovációs aktivitása azonban még európai összefüggésben is rendkívül egyenetlen; Budapest súlya óriási.
A fővárost is magába foglaló Közép-magyarországi régió (KMR) a közepesen fejlett innovációs kapacitással rendelkező európai régiók közé tartozik. Ez elsősorban annak eredménye, hogy Magyarországon rendkívül koncentrált a K+F-kibocsátás, hiszen a nemzeti K+F-ráfordítások vagy foglalkoztatottak terén a KMR súlya 60 és 70% között mozog. Az innovatív vállalatok számát vagy akár az IT-infrastruktúrát tekintve, hasonló kép rajzolódik ki.
Véleménye szerint mi az oka annak, hogy magyar régiók K+F- és innovációs aktivitása még európai összefüggésben is rendkívül egyenetlen?
A KMR az Unióban a 34-ik, az új EU-tagállamok között – Prága és Pozsony után – a harmadik leginnovatívabb régió. A magas koncentrációt jól mutatja, hogy a többi magyar régió az európai lista 140-180 helyein található. A legtöbb hazai mutató alapján a K+F-aktivitás mintegy kétharmada köthető a régióhoz. Az országos K+F-kiadások (GERD) 70%-át a KMR-ben költik el, és a kutatók 65%-a is itt dolgozik. A 2004-2006. közötti NKTH-támogatások 63%-t kapták e régió intézményei és vállalatai; a természettudományi OTKA-támogatások 67%-a, az élettudományiak 57%-a jutott a régióban dolgozó kutatóknak. [Op Cit. Az adatok forrása: KSH és Eurostat]
A KMR kiemelkedő szerepének ellentéte a többi magyar régió, amelyek az EU-ban az erősen lemaradó térségek közé tartoznak. A K+F-ráfordítások (teljes és állami), valamint a K+F-foglalkoztatottak regionális megoszlása azt is jelzi, hogy a központi régión túl Észak-Alföldön és Dél-Alföldön is viszonylag erős kutatási kapacitások alakultak ki. Ugyanakkor ezekben a régiókban is hiányoznak az innovatív vállalkozások.
A nagy különbségek mellett az elmúlt néhány évben számottevő fejlődés is tapasztalható egyrészt az állami fejlesztési politikák mentén, másrészt a sikeres városi fejlesztések eredményeképpen. Debrecenben, pl. több gyógyszergyár is megtelepedett és a Debreceni Egyetem jelentős K+F-projekteket indított. A Miskolcon elérhető támogatások több innovatív kkv működését tették lehetővé.
Utolsó módosítás: 2011. November 21., Monday, 14:43